BP viní z nehody ropné plošiny i své dodavatele

Za únik ropy v Mexickém zálivu může celá série chyb. Tvrdí to ropná společnost BP ve své interní vyšetřovací zprávě. Výbuch na ropné plošině Deepwater Horizon zabil 11 lidí a způsobil největší únik ropy v historii Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna v čínském Dalianu

Ropná skvrna v čínském Dalianu | Foto: Greenpeace

Jsme viní, ale nejsme v tom sami, tvrdí BP. V obsáhlé vyšetřovací zprávě se píše o řadě technických chyb, selhání lidí, špatných rozhodnutí a nedostatečné komunikaci. Zveřejněná zpráva navíc není úplná, ještě nejsou k dispozici závěry z vyšetřování selhání pojistného ventilu, který měl v případě výbuchu zabránit úniku ropy z vrtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodě na ropné plošině v Mexickém zálivu mluvil v pořadu Stalo se dnes americký spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.

„Vlastní výbuch způsobila obrovská bublina metanu, která prorazila několik ochranných bariér a pronikla až do věže platformy. Proč ale bublina unikla, se zatím neví. Dělníci na platformě zareagovali na únik plynu až 8 minut před výbuchem, ačkoliv ho monitory oznámily už 40 minut předem,“ popsal příčiny výbuchu americký spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.

„V nastalém zmatku potom někdo neodklonil stoupající plyn mimo plošinu, ale do ventilační šachty, kde pravděpodobně plyn od jiskry ventilátoru vybuchl. Výbuch pak zpětně poškodil bezpečnostní ventil, který selhal při uzavření vrtu,“ dodává Neumann.

Hlavní podíl viny podle BP padá na dodavatele - firmy Transocean a Haliburton. Společnost Transocean, operátor plošiny, ovšem obvinění odmítá. Celý vrt prý v BP špatně naplánovali a spoustu věcí zanedbali ve snaze ušetřit. K přílišným úsporám prý nutili i subdodavatele.

Zvláštní vyšetřování nařídil i prezident Barack Obama. Na závěry vlastní komise čeká i americký Kongres. Havárii také stále ještě prošetřují američtí kriminalisté.

David Koubek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme