BP začne s pumpováním cementu do poškozeného vrtu

Společnost BP začne pumpovat cement do poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Dostala k tomu povolení od americké vlády, protože se tlak v poškozené konstrukci podařilo snížit speciálním bahnem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná plošina

ropná plošina | Foto: Gaffney Kroese Supply Corp.

Podle vládního pověřence admirála Allena dávají tlakové podmínky ve vrtu vysokou míru důvěry, že už ropa do moře nebude unikat. Proto daly úřady společnosti BP zelenou, aby začala s pumpováním cementu, který má horní část vrtu napevno ucpat.

Prezident Obama už mluví o konci dlouhé bitvy s unikající ropou, který se blíží. Vláda vydala zprávu, podle které se podstatná část ropy v moři rozložila biologickou cestou, vypařila nebo se ji podařilo rozložit chemicky.

Někteří odborníci citovaní v dnešním americkém tisku ale takové optimistické zprávy zpochybňují. Vláda podle nich kladla přehnaný důraz na odhady, které vykreslují situaci v Mexickém zálivu v lepším světle, než jaká je realita.

Vít Pohanka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme