BP zaplatí americkým úřadům za únik ropy do Mexického zálivu 18,7 miliardy dolarů

Britská ropná společnost BP se dohodla s americkými úřady, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů (zhruba 460 miliard Kč) za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 únikem ropy do vod Mexického zálivu. Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší dohodu o urovnání, jaká kdy byla s jednotlivým podnikem v USA uzavřena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon | Foto: public domain, US Coast Guard

Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu před pěti lety zahynulo jedenáct lidí a do moře následně uniklo několik milionů barelů ropy.

Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody.

Dohoda podle agentury Reuters urovnává požadavky na odškodné ze strany americké federální vlády a států Louisiana, Mississippi, Alabama, Texas a Florida.

Generální prokurátorka Floridy Pam Bondiová je z dohody o odškodnění nadšená: „S ohledem na to, co se stalo, je to dost peněz. Jinak bychom se museli soudit roky. Bez ohledu na rozsudek. A peníze by viděla až naše vnoučata.“

BP by měla dohodnutou částku uhradit během 18 let. Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme