Za poničení Braniborské brány míří k soudu šest lidí, mezi nimi i klimatický aktivista z Prahy

Za poškození Braniborské brány, jednoho ze symbolů Berlína, se bude před soudem v Berlíně zodpovídat šest lidí z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace) včetně člověka z Prahy. V úterý to oznámilo berlínské státní zastupitelství. Aktivistou z Prahy je Kai Arne Springorum, který má vedle německého i české občanství. V rozhovoru s ČTK potvrdil svou účast na zářijové akci, kdy hnutí postříkalo bránu barvou do výšky několika metrů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána posprejované aktivisty z hnutí  Letzte Generation

Braniborská brána posprejované aktivisty z hnutí Letzte Generation | Foto: Swantje Stein | Zdroj: Reuters

Údaje o pražském účastníkovi akce podle tiskového prohlášení státního zastupitelství odpovídají 51letému Springorumovi. Úřad původně identitu nepotvrdil, údaje o daném člověku ale zpřesnil. „Obviněný, který žije v Praze, je německý státní příslušník, který se také v Německu narodil. Jeho jméno je Kai S.,“ řekl mluvčí berlínského státního zastupitelství Sebastian Büchner.

Klimatičtí aktivisté opět obarvili Braniborskou bránu. Před měsícem z východní, tentokrát ze západní strany

Číst článek

Springorum, který pochází z Německa, ale dlouhodobě žije v české metropoli, následně potvrdil, že je skutečně jedním z těch, které zastupitelství u správního soudu obžalovalo.

„Byl jsem tam. Je to pravda, že jsem jeden z těch obviněných, i když musím říct, že německá policie si tam doslova vyfabrikovala hezký příběh,“ řekl Springorum, který s částí tvrzení policie a zastupitelství nesouhlasí.

Aktivisté 17. září nastříkali z upravených hasicích přístrojů oranžovou barvu na sloupy Braniborské brány. Na konci září městská správa uvedla, že barva pronikla do struktur pískovce hlouběji, než se předpokládalo, takže vyčištění bude náročnější a dražší. Tehdy se počítalo s náklady na opravu ve výši 35 000 eur (854 000 Kč), konečná částka ale dosáhla 115 000 eur (2,8 milionu Kč). Springorum dostal fakturu na 20 000 eur (489 000 Kč).

‚Tři barevné akce‘

Podle zastupitelství barvu na sloupy nastříkala jistá žena, další pak barvu rozlila mezi sloupy. „Obě se musí zodpovídat z úmyslného poškození cizí věci,“ uvedlo zastupitelství. Další tři, konkrétně dva muži a jedna žena, se k bráně pokusili dostat na vysokozdvižné plošině s transparenty, zatímco Springorum zůstal na zemi.

Video ze záříjového incidentu.

Tato čtveřice se podle zastupitelství na poškození brány rovněž podílela a zároveň kladla odpor zasahujícím policistům. Mimo jiné se čtveřice snažila zabránit policistům v převzetí kontroly nad plošinou a Springorum se jim pokusil vytrhnout již zabavený transparent.

„Poté (Springorum) zkomplikoval své předběžné zadržení, proto byl obviněn z dalšího kladení odporu zasahujícím policistům,“ dodalo zastupitelství. Springorum s takovým popisem nesouhlasí.

Pět dní marného boje s barvou na Braniborské bráně. ‚Pošlu účet,‘ vzkázal starosta klimatickým aktivistům

Číst článek

„Naším úkolem bylo rozšlapat barvu, který jiný tým hodil na zem. Byly tam tři barevné akce, dvě se podařily, ta s plošinou se nepodařila,“ řekl. K vytrhnutí transparentu řekl, že banner byl přivázaný k plošině a že jeden z policistů mu ho dovolil vzít. Když tak činil, zasáhl proti němu jiný policista. „Hodil mě na zem a dal pouta. Neklademe odpor,“ dodal.

Akci tvrdě odsoudili mimo jiné primátor města Kai Wegner či spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Takovými činy skupina poškozuje nejen Braniborskou bránu, ale i svobodnou debatu o klíčových tématech naší doby a budoucnosti,“ řekl Wegner.

Naopak hnutí svůj postup bránilo jako nezbytný s ohledem na stav klimatu a pohrozilo, že útok na bránu zopakuje. Aktivisté Braniborskou bránu znovu potřísnili barvou v polovině listopadu, tentokrát tak učinili s pomocí štětců.

Také Springorum v úterý prohlásil, že bránu aktivisté pomalují třeba desetkrát, pokud to bude nutné. Potvrdil, že svou účastí chtěl upozornit na hrozící klimatickou katastrofu. „Situace je tak vážná, že lidé dělají takovéto ‚voloviny‘, aby upozornili na katastrofu, která přijde,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme