Bratislava hostí prestižní degustační soutěž. Je na ní 8200 vzorků vín z celého světa

Slovensko se chce zapsat na vinařskou mapu světa. Bratislava právě hostí jednu z nejprestižnějších degustačních soutěží - Concours mondial de Bruxelles. Slovensko tuhle šanci dostalo jako vůbec první země ve střední Evropě. Kolem tisícovek lahví brousí stovky odborníků, novinářů a bloggerů. Slovenští vinaři doufají, že odlesk té slávy padne taky na ně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Concours mondial de Bruxelles na Slovensku

Concours mondial de Bruxelles na Slovensku | Foto: Vojtěch Berger

„Concours mondial de Bruxelles nám zabezpečí světovou reklamu. Ukážeme se před celým světem v plné kráse. Je tu 320 degustátorů z celého světa a to je hlavní důvod, proč to celé organizujeme,“ říká vinař ze Zlatých Moravců Andrej Ondrejmiška, který pomáhal dostat prestižní soutěž na Slovensko.

Organizátorům Concours mondial de Bruxelles trpělivě ukazoval slovenské vinice i historické památky. Až skutečně letošní ročník přiklepli právě Slovensku. Mimochodem neúspěšně se o pořadatelství ucházelo třeba i Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Concours mondial de Bruxelles se zašel podívat také zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

Letošní ročník soutěže je taky historicky největší prezentací slovenských vín, říká Alica Štrbavá ze Slovenské agentury cestovního ruchu. „Do soutěže přihlásili slovenští vinaři 214 vzorků. To je zatím rekordní počet, dosud ani na jedné vinařské soutěži nebylo tolik slovenských vín,“ doplňuje Štrbavá.

Prostor přehlídky je rozdělený na dvě části stěnou. Na jedné je degustační část v obrovské hale se stolečky, za plentou je část, kde jsou připravené lahve vína. Tam je neoprávněným osobám vstup přísně zakázán.

„A oprávněných osob je opravdu jen okolo deseti, je tam 8200 vzorků z celého světa. Jsou v neprůhledných sáčcích, kde je jen kód. K těmto kódům má přístup jen 15 lidí ze všech organizátorů,“ upřesňuje Štrbavá.

A co se stane s nepoužitými zbytky vína? „Zbytky vína se slijí dohromady a udělá se z nich pálenka, bude se destilovat tady na Slovensku. Nebojte, určitě to víno nevylijeme do Dunaje,“ odpovídá jeden z organizátorů soutěže Frederic Galtier.

Slovensko letos přihlásilo do soutěže skoro tolik vzorků jako třeba Chile - a to je obrovský producent vína. S počtem přihlášených vín roste i šance na jejich ocenění, proto jsou slovenská očekávání docela vysoká.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme