Česko 5:0 Lotyšsko

Bratislava hostí summit prezidentů USA a Ruska

Bratislava dnes prožije svůj velký den. Ve slovenské metropoli se uskuteční summit prezidentů Ruska a Spojených států. George Bush a Vladimír Putin se sejdou k téměř tříhodinovému jednání odpoledne na Bratislavském hradě. Dopoledne věnuje americký prezident, který je na Slovensku už od včerejška, setkáním se slovenskými politiky a občany Bratislavy. Jde o historicky první návštěvu prezidenta Spojených států na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Mikuláš Dzurinda | Foto: Michal Doležal

George Bush zahájí den setkáním s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Pak se sejde s premiérem Mikulášem Dzurindou. Stěžejním tématem rozhovorů patrně bude zmírnění amerického vízového režimu platného pro občany nových členských zemí Evropské unie.

Za vrchol slovenské části návštěvy je ale označován Bushův projev na Hviezdoslavově náměstí. Americký prezident by měl mimo jiné ocenit přítomnost slovenských vojáků v Iráku. Rovněž se prý chystá vyjádřit úctu rodinám trojice příslušníků slovenské armády, kteří zahynuli loni v Iráku při minometném útoku.

Odpoledne začne rusko americký summit. Prezidenti Bush a Putin při něm mají podepsat dohodu o kontrole přenosných raketových systémů. Podle očekávání se nevyhnou ani několika choulostivým tématům, jakými jsou třeba situace v Iráku, jaderný program Íránu nebo dodržování demokratických pravidel v Rusku.

Bratislava je poslední zastávkou první Bushovy cesty do Evropy po zahájení jeho druhého volebního období. Do Evropy přiletěl Bush v neděli a postupně navštívil Belgii, Německo a Slovensko. Velká část programu jeho návštěvy byla zaměřena na zlepšování vztahů s evropskými spojenci, kteří stáli z velké části proti Bushově válce v Iráku.

Podle výzkumu veřejného mínění agentury Fokus si téměř 59 procent Slováků myslí, že pořádání summitu bude pro jejich zemi prospěšné. Slováci počítají i s tím, že historicky první návštěva amerického prezidenta na Slovensku také pomůže řešit otázku víz pro nové členy Evropské unie. Od rusko-amerického summitu také očekávají zvýšení prestiže a zájmu o jejich zemi.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření, která návštěvu amerického prezidenta na Slovensku provázejí, se dotknou i Česka. Až do zítřka mezi 10. a 20. hodinou bude zcela zastaven vstup kamionů na slovenskou stranu přes hraniční přechody Břeclav-Brodské, Hodonín-Holíč a Sudoměřice-Skalica. Osobní auta mohou na těchto přechodech projíždět, řidiči ale musejí počítat s podrobnými prohlídkami a se zdržením.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme