Bratislava, Košice, Praha. Lidé protestovali proti korupci na Slovensku, požadují rezignaci Kaliňáka

Slovenskem v pondělí procházely další protikorupční pochody. Studenti, kteří je svolali, pozvali nespokojené lidi do ulic Bratislavy, Košic, ale také Prahy. Opět měli seznam požadavků, které předloží vládě premiéra Roberta Fica.

Praha/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Slovensku došli kolem šesté hodiny do svého cíle, na náměstí Slovenského národního povstání. Zpravodajka Českého rozhlasu na Slovensku Pavlína Nečásková, která situaci sledovala přímo na místě, odhaduje účast na několik tisíc lidí.

V čele průvodu šli organizátoři z řad studentů s velkým transparentem, na kterém byl nápis „Skutek se stal", což je heslem všech těchto demonstrací. Skandovali hesla jako „Dost bylo Fica!", „Nenecháme si rozkradnout stát!" a „Nejsme jenom děti".

„Stojím tu, protože věřím, že Slovensko jednou bude zemí, kterou nedusí korupce," řekl Radiožurnálu jeden z organizátorů David.

Přestože všechny tyto akce organizují skutečně jenom studenti středních škol, tak přišli zástupci všech generací.

Studenti mají na vládu několik požadavků. Jedním z nich je odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ten je spojován s několika nedořešenými kauzami.

Lidé mu také vyčítají přátelství s kontroverzním podnikatelem Ladislavem Bašternákem, kterého úřady dlouhodobě obviňují z daňových úniků a podezřívají Kaliňáka, že ho kryje.

Mezi ty požadavky patří také odstoupení policejního prezidenta a prošetření dalších korupčních kauz, jako je třeba aféra Gorila.

Studenti přišli s požadavky na vládu už před měsícem, kdy se konal první pochod. Teď zkoušejí nový způsob. Sbírají podpisy pod petici. Když jich seberou 100 000, tak ji mohou odevzdat do parlamentu a ten se jí bude muset zabývat.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme