Bratislava oživuje židovskou minulost. Postavila i maketu staré synagogy

Bratislava vzpomíná na časy, kdy ulicemi ještě znělo jidiš. Když se městu říkalo ještě Pressburg, Pozsony anebo Prešporok, tvořili židé nedílnou část bratislavské kultury. Pak přišla desetiletí úpadku. Jeho symbolem se stalo i zbourání velké synagogy kvůli stavbě dálnice v centru Bratislavy. Synagoga se teď do města vrátila. A je to teprve začátek vzpomínání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmiramenný svícen (menora) v synagoze v Brašově

Sedmiramenný svícen (menora) v synagoze v Brašově | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Na náměstíčku, kde dnes prozpěvuje rabín, stála ještě před 45 lety velká synagoga se dvěma věžemi. Nebýt toho, že zrovna tudy měla vést dálnice do středu města, Bratislavě by tahle židovská dominanta nejspíš zůstala. Dnes je tu aspoň maketa synagogy.

Jak říká bratislavský rabín Baruch Mayrs, nejhorší je, když národ ztratí paměť. „Pokud si nevšímáme, jak vypadalo to město, je o to náročnější se snažit najít nadále tu sílu. Ale myslím, že je to jistá spravedlnost, abychom aspoň věděli, že takováto synagoga zde byla,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v Bratislavě natáčel tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Třináctimetrová konstrukce z lešenářských trubek, dřeva a fasády v sobě ukrývá budoucí galerii i letní kino. Maketa synagogy má lidem připomenout, že Bratislava bývala kdysi multietnickým městem, kde se potkávali Němci, Maďaři, Slováci, Češi i Židé.

„Určitě mi to nějak připomíná obrázky z mládí. Jenomže zde nestávala jen synagoga, ale byly zde i další domy. Jmenovalo se to Rybné náměstí a bylo to takové romantické. Bohužel se to najednou začalo bourat,“ vzpomíná pamětnice.

Dnes je ve městě registrovaných asi 500 židovských domácností. Při pohledu na maketu synagogy si každý bude připomínat něco trochu jiného. Někdo holocaust a deportace Židů z Bratislavy v době válečného slovenského státu, a někdo zas architektonické zvěrstvo, které spáchali komunističtí plánovači, když protáhli čtyřproudovou silnici historickým centrem Bratislavy. Přitom padla i velká synagoga.

„Faktem je, že za komunistů se v Bratislavě zbouralo extrémní množství vzácných staveb. Asanovala se velká, hodnotná část města. A v podstatě Bratislava tím utrpěla, protože to byly takové malebné uličky, které spojovaly hrad s centrem města,“ popisuje Maroš Mačuha, historik z Bratislavského okrašlovacího spolku.

Bratislava si svoji ztracenou minulost bude připomínat i dál. Maketa synagogy tu bude stát celé léto. Příští rok zas bude městem jezdit speciální tramvaj, ve které se budou promítat filmy z historie Bratislavy.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme