Bratislava požádala amerického prezidenta o zmírnění vízové praxe

Americký prezident George Bush se dopoledne setkal s prezidentem Ivanem Gašparovičem a premiérem Mikulášem Dzurindou. Ti otevřeli otázku zmírnění vízového režimu pro občany nových členských zemí Evropské unie. Bush v projevu před tisíci Bratislavanů a návštěvníků města ocenil slovenskou pomoc Spojeným státům v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a I. Gašparovič | Foto: Michal Doležal

Na krátkém brífingu po jednání se slovenským premiérem Bush řekl, že proces oslabování vízového režimu lze jen těžko urychlit, protože zdlouhavé jsou byrokratické procedury, a to i v Americe. Zdůraznil ale, že on i ministryně zahraničí Condoleezza Riceová udělají maximum, aby se věci pohnuly správným směrem

Ve slovenském Národním divadle se pak George Bush setkal s aktivisty prodemokratických hnutí, bývalými i současnými disidenty z několika evropských zemí.

V projevu k Bratislavanům na Hviezdoslavově náměstí Bush ocenil Slovensko jako příklad transformace společnosti od totality k demokracii a vzdal hold rodinám 3 slovenských vojáků padlých loni v Iráku. Jeho projev na náměstí sledovaly desítky tisíc občanů.

George Bush si tisíce posluchačů získal už pozdravem, kdy se pokusil o slovenštinu. Vyzdvihl Slovensko jako příklad přechodu od totalitní společnosti k demokracii. Ocenil také slovenské spojenectví. "Slovensko podstoupilo velké riziko kvůli nastolení svobody v Afghánistánu a Iráku. Prokázali jste, že jste důvěryhodným přítelem a zodpovědným spojencem," za to slíbil Bush Slovensku pomoc při modernizaci armády.

Odpoledne začne rusko americký summit. Prezidenti Bush a Putin při něm mají podepsat dohodu o kontrole přenosných raketových systémů. Podle očekávání se nevyhnou ani několika choulostivým tématům, jakými jsou třeba situace v Iráku, jaderný program Íránu nebo dodržování demokratických pravidel v Rusku.

Bratislava je poslední zastávkou první Bushovy cesty do Evropy po zahájení jeho druhého volebního období. Do Evropy přiletěl Bush v neděli a postupně navštívil Belgii, Německo a Slovensko. Velká část programu jeho návštěvy byla zaměřena na zlepšování vztahů s evropskými spojenci, kteří stáli z velké části proti Bushově válce v Iráku.

Milan Kopp, Pavel Novák, Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme