Kolem Bratislavy krouží traktory. Nespokojení zemědělci chtějí upozornit na praktiky slovenské ‚agromafie‘

Do Bratislavy dorazily traktory. Zemědělské stroje budou v následujících dnech objíždět slovenské hlavní město k nevoli řidičů a hlavně politiků. Farmáři mají pocit, že jen tak můžou upozornit na praktiky údajné agromafie na východě země. Drobní zemědělci tvrdí, že se často nedostanou ke svým vlastním pozemkům, na které mají právo. Je to jeden z mnoha problémů, na které upozornil ve svém nedopsaném článku zavražděný novinář Ján Kuciak.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktory přijíždí do Bratislavy. Chtějí upozornit na praktiky agromafie na východě země. | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

Obrovské zemědělské stroje vyjely na začátku týdne z východu země a po cestě se k nim přidávaly další. „Jsme zvyklí celý den pracovat na poli, tak zvládneme i tuhle cestu. Já mám například nějakých 52 hektarů, na kterých pracuju a dalších 70, na které se nedokážu dostat,“ popisuje Robert Mikola.

Je jedním ze zemědělců, který zjistil, že půdu, na kterou má právo, vlastní ještě někdo jiný, kdo na ní pobírá i dotace. Skoro každý z desítek mužů, kteří sedí za volantem traktoru, má podobný příběh.

Patří k nim i Miroslav Oravec, který stojí hrdě pod svým velkým strojem polepeným plakáty se slogany, jako je třeba „Slovensko patří nám“.

„Moje babička má pozemky a my chceme, aby jí je ten podnik teď vrátil. Napsali nám, že mají platnou smlouvu, včas platí nájmy, a když jsme přitlačili, řekli, ať je klidně dáme k soudu. Babičce ale žádné nájmy neplatí,“ říká Oravec.

Zemědělci už před časem zveřejnili takzvanou Košickou výzvu, ve které požadují hlavně dodržování platných zákonů. Chtějí, aby ministerstvo zemědělství zřídilo speciální jednotku, která bude agrokriminalitu vyšetřovat.

O setkání s ministryní zemědělství ale už nemají zájem, chtějí mluvit s premiérem a doufají, že je přijme, když mu pod okna úřadu vlády zaparkují desítky traktorů.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme