Za loňskou nehodu s pěti mrtvými v Bratislavě dostal řidič 15 let vězení. U soudu se přiznal

Trest 15 let vězení vyměřil ve čtvrtek bratislavský soud řidiči, který loni usmrtil pět osob, když opilý a ve vysoké rychlosti osobním autem najel do skupiny lidí na autobusové zastávce v centru slovenské metropole. Obžalovaný Dušan Dědeček, kterému hrozilo až doživotí, dopoledne při zahájení hlavního líčení u soudu první instance vinu přiznal. Po vynesení verdiktu se Dědeček vzdal práva na odvolání, žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragická nehoda v Bratislavě

Při loňské nehodě řídil obžalovaný Dědeček ve stavu těžké opilosti | Foto: Martin Baumann / TASR | Zdroj: Profimedia

Senát Městského soudu Bratislava I šedesátiletému Dědečkovi mimořádně snížil výši trestu. Prokurátor řidiče obžaloval z trestného činu obecného ohrožení, za který lze uložit trest vězení 20 až 25 let nebo doživotí. Žalobce žádal potrestat muže vězením v trvání nejméně 15 let.

Silnici u tunelu Hřebeč na Svitavsku uzavřela nehoda kamionu a tří aut. Na místě jsou tři mrtví

Číst článek

Ve své závěrečné řeči prokurátor uvedl, že nejsou splněny podmínky k odsouzení obžalovaného na doživotí a že při stanovení trestu je třeba zohlednit i jeho doznání. Podle verdiktu Dědeček nebude moci po odpykání trestu dalších deset let řídit motorová vozidla.

„Soud zohlednil, že obžalovaný učinil prohlášení o vině, a jeho předchozí život,“ řekl předseda soudního senátu Pavol Tomík k výši uloženého trestu a k jeho mimořádnému snížení pod spodní hranici, kterou předpokládá trestní zákon. Sedm dřívějších dopravních přestupků obžalovaného soud vyhodnotil jako méně závažné. 

Poškození i jejich právní zástupci žádali soud, aby v případu nepřistoupil k mimořádnému snížení trestu. S jejich nároky na odškodnění je soud zase odkázal na civilní řízení.

Na místě nehody, kde se podle policie v době tragédie loni v říjnu nacházelo asi 40 osob, zemřeli čtyři lidé, pátá osoba podlehla zraněním v nemocnici. Šlo o studenty dvou bratislavských univerzit.

Přiznání viny

Dědeček krátce před nehodou jel ve stavu těžké opilosti rychlostí zhruba 140 kilometrů v hodině a v době střetu s lidmi byla rychlost jeho vozu 107 kilometrů v hodině. V místě nehody je povolena maximální rychlost 50 kilometrů v hodině. Dědečkovo vozidlo po nehodě zastavilo až několika desítek metrů za zastávkou městské hromadné dopravy.

‚Bezdůvodně zastavil, začal couvat a otáčet se.‘ Na dálnici D6 v noci způsobil nehodu 88letý senior

Číst článek

Dědeček už po tragédii vyjádřil lítost nad nehodou a vzdal se funkce generálního sekretáře Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Na začátek procesu čekal ve vazbě a při své závěrečné řeči se pozůstalým po obětech nehody omluvil.

„Uvědomuji si, že žádná slova ani činy nedokážou ztlumit vaši bolest. Budu vás po zbytek života prosit o odpuštění. Prosím, promiňte,“ řekl obžalovaný.

Přiznáním viny, které je polehčující okolností při rozhodování o výši trestu, Dědeček také průběh líčení značně zrychlil. Soud projednal jen návrhy a důkazy, které jsou důležité pro stanovení trestu a náhrady škody pro poškozené.

Na líčení s Dědečkem přišli také příbuzní obětí nehody, z nichž někteří se přímo v soudní místnosti neubránili slzám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme