Bratislava spustila městskou kartu, kterou platí banky

Skandál kolem pražské městské karty Opencard je dobrý přinejmenším k tomu, že už se nebude opakovat v jiné metropoli, která si vezme z pražského průšvihu ponaučení. Právě tak to udělali v Bratislavě. Tamní magistrát od ledna spustil městskou kartu, založenou na úplně jiném principu. Projekt městské karty totiž zaplatil hlavně soukromý sektor, zejména banky. Bratislava neskrývá, že si z Prahy vzala příklad, jak se to nemá dělat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: European Commission Audiovisual service

Zatím se městská karta vznáší ulicemi Bratislavy jako přízrak, o kterém leckdo slyšel, ale málokdo ho viděl. Za necelé dva měsíce od spuštění projektu požádalo o kartu asi deset tisíc lidí,což je v půlmilionové Bratislavě zhruba každý padesátý obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o městské kartě v Bratislavě v pořadu Zblízka.mp3

„Nemáme ji. Nevíme, jaké tam jsou výhody. Ještě jsem o tom nic nečetl,“ svěřuje se jeden z obyvatel Bratislavy. „Vím jen, že na nějaká městská zařízení, ale nevím kolik, kde a co,“ doplňuje.

„Nabízejí ji i banky a ani nevím, kde všude se to dá sehnat. Má to určité výhody,“ loví v paměti oslovená dáma.

Jedním z hlavních důvodů zavedení karty je snaha kontrolovat, kam tečou magistrátní peníze, tedy kde a za co Bratislavané utrácejí. Městská karta totiž zároveň funguje jako kreditka, na jedné straně má čip jako stará telefonní karta, na druhé straně magnetický pruh jako platební karta.

„Abychom například dokázali podpořit služby a aktivity samosprávy, které jsou ze strany Bratislavanů využívané mnohem častěji než ty, které nepoutají zájem a vynakládání veřejných zdrojů na ně by bylo vyhazováním penzě komínem,“ vysvětlil mluvčí bratislavského magistrátu Ľubomír Andrássy.

Příliv nových klientů

Protože se s městskou kartou dá i platit, existuje možnost vystopovat každou transakci. Aby magistrát mohl finanční operace provedené prostřednictvím městských karet sledovat, využívá bankovní databázi. Jsou to totiž právě banky, kdo valnou část projektu městské karty zafinancoval. Motiv byl přitom jasný: příliv klientů.

„Banka získala další benefit v souvislosti s bratislavskou městskou kartou, a sice ten, že z 5500 žádostí je přibližně deset procent úplně nových klientů banky,“ řekla Eva Muroňová z bratislavské centrály banky VÚB.

Tou hlavní motivací pro Bratislavany, proč si kartu pořídit, jsou bezesporu slevy. Stačí se podívat na internetovou stránku bratislavského magistrátu a všechny slevy tam najdete. Třeba dvacetiprocentní sleva na opravu autoskel nebo desetiprocentní sleva v autoservisu.

Kromě toho má majitel bratislavské městské karty levnější vstupné do bratislavské zoologické zahrady, na plavecký stadion anebo do místní univerzitní knihovny.

„Všechny služby, které poskytujeme – ať je to kopírování, půjčování knih, na to bude moci člověk využít bratislavskou městskou kartu,“ potvrzují v univerzitní knihovně.

Bratislavská karta je skutečně mezinárodní, coby kreditka funguje po celém světě. Využívá bezpinovou technologii, takže stačí přiložit kartu na čtečku u pokladny a máte zaplaceno.

Bratislavská městská karta je zatím na začátku. O jejím úspěchu nebo neúspěchu je předčasné mluvit. Oproti pražské opencard má ale velkou výhodu takříkajíc v genetické výbavě. Neplatilo ji město, ale hlavně banky. Bratislavská karta tak má jaksi vrozenou imunitu proti zneužívání veřejných peněz.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme