Bratislavou už znovu projíždějí vlaky. V nemocnicích zůstávají zranění

Železniční doprava v Bratislavě se zvolna vrací k normálu. Včera tam zastavila provoz nehoda na klíčové trati. Srazily se dvě soupravy, zranily se dvě desítky lidí a policie teď vyšetřuje, co se vlastně stalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakolejování nákladního vlaku v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Jeden osobní vlak vrazil zezadu do druhého. Jedna souprava byla klasická, lokomotiva s vagony, druhou pak byla dvoupatrová jednotka, jaké jezdí i v okolí velkých měst v České republice.

K neštěstí došlo včera odpoledne v době, kdy se lidé začínali vracet z práce, pár set metrů od bratislavského hlavního nádraží. Výsledkem nehody bylo 23 zraněných a materiální škoda ve výši kolem 5 milionů eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích železničního neštěstí mluvil zpravodaj Vojtěch Berger

Zdravotně nejhůře je na tom strojvůdce jednoho z vlaků, utrpěl mnohočetná poranění pánve, nohou, páteře. Je v kritickém stavu a v umělém spánku. Zbytek zraněných ošetřili lékaři v různých bratislavských nemocnicích. Celkem po nehodě zůstává v nemocnicích ještě šest lidí.

Podle prvních odhadů policie mohla za nehodu příliš vysoká rychlost zadního vlaku. Zjistilo se ale také, že před tím prvním vlakem stál ještě jeden vlak, nákladní, celkem tedy tři. Zjišťuje se, co se přesně stalo, proč se všechny vlaky dostaly tak blízko k sobě. Primární příčinou nehod byla podle prvních odhadů nepřiměřená rychlost posledního vlaku

Havarované soupravy pak blokovaly důležitou trať. Vnitrostátní rychlíky na Slovensku měly zpoždění kolem 100 minut, mezinárodní vlaky EC Bratislavu sice objížděly, ale zpoždění měly také. Pproblémy trvaly až do noci. Normální provoz alespoň po 1 koleji by se měl obnovit co nejdříve.

Nehoda se stala v pátek, všichni odjížděli na víkend. Na druhé straně, kdyby se to stalo o pár dní později, na Dušičky, byl by zřejmě počet postižených cestujících mnohem vyšší.

Podobně vážné neštěstí se na Slovensku naposledy stalo v dubnu 2010, kdy ve Spišské Nové Vsi narazila lokomotiva do osobního vlaku a zemřeli přitom tři železničáři.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme