Bratislavští celníci zadrželi náklad zbraní z Íránu

Slovenská policie vyšetřuje případ podezřelého převozu zbraní přes bratislavské letiště. Slovenské ministerstvo vnitra potvrdilo, že v 84 bednách, které o víkendu vyložilo na letišti íránské letadlo, byly protitankové střely. Ty měl pak ukrajinský letoun přepravit do Angoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náklad, který bez ostrahy ležel téměř 24 hodin na letištní ploše, byl údajně deklarován jako barevné světlice a dýmovnice. Ministerstvo vnitra tvrdí, že deklarovaný materiál se nepozdával celníkům, a proto bedny zkontrolovali. V neděli odpoledne se případem začal zabývat vyšetřovatel. Nebezpečný náklad byl v noci na dnešek převezen pod dohledem pyrotechniků do muničního skladu v Malackách.

Podle dalších informací měla být příjemcem firma Hermes z Dubnice nad váhem, která měla zásilku odeslat do Angoly. Proč nebyly nebezpečné zbraně zajištěny okamžitě, z jakého důvodu ležely volně i ve chvíli, kdy se v letištní hale pohybovalo 370 vojáků NATO vracejících se ze cvičení v Lešti, nedokázal zatím na Slovensku nikdo vysvětlit. Ministerstvo dopravy a spojů tvrdí, že vzdušný prostor Slovenské republiky narušen nebyl. Firma Hermes k případu mlčí. Embargo je vyhlášeno i na informace o postupu vyšetřování.

Ministr obrany Stank pro Slovenskou tiskovou agenturu uvedl, že přílet obou letadel byl legálně povolen nejen slovenským ministerstvem dopravy, ale i řídící centrálou v Bruselu. Jeho resortu se prý kauza netýká, jelikož se jednalo o civilní letadla, která jsou monitorována v jiném než vojenském režimu. Přísný zákaz poskytovat o události jakékoliv informace dala celnímu ředitelství, které jí podléhá, ministrině financí Šmegnerová. Mluvčí celní správy pouze uvedla, že intenzivní šetření je vedeno na mezinárodní úrovni. Slovensko prý v souvislosti s nelegálním obchodem se zbraněmi požádalo o pomoc zahraniční partnery.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme