Bratislavští celníci zadrželi náklad zbraní z Íránu

Slovenská policie vyšetřuje případ podezřelého převozu zbraní přes bratislavské letiště. Slovenské ministerstvo vnitra potvrdilo, že v 84 bednách, které o víkendu vyložilo na letišti íránské letadlo, byly protitankové střely. Ty měl pak ukrajinský letoun přepravit do Angoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náklad, který bez ostrahy ležel téměř 24 hodin na letištní ploše, byl údajně deklarován jako barevné světlice a dýmovnice. Ministerstvo vnitra tvrdí, že deklarovaný materiál se nepozdával celníkům, a proto bedny zkontrolovali. V neděli odpoledne se případem začal zabývat vyšetřovatel. Nebezpečný náklad byl v noci na dnešek převezen pod dohledem pyrotechniků do muničního skladu v Malackách.

Podle dalších informací měla být příjemcem firma Hermes z Dubnice nad váhem, která měla zásilku odeslat do Angoly. Proč nebyly nebezpečné zbraně zajištěny okamžitě, z jakého důvodu ležely volně i ve chvíli, kdy se v letištní hale pohybovalo 370 vojáků NATO vracejících se ze cvičení v Lešti, nedokázal zatím na Slovensku nikdo vysvětlit. Ministerstvo dopravy a spojů tvrdí, že vzdušný prostor Slovenské republiky narušen nebyl. Firma Hermes k případu mlčí. Embargo je vyhlášeno i na informace o postupu vyšetřování.

Ministr obrany Stank pro Slovenskou tiskovou agenturu uvedl, že přílet obou letadel byl legálně povolen nejen slovenským ministerstvem dopravy, ale i řídící centrálou v Bruselu. Jeho resortu se prý kauza netýká, jelikož se jednalo o civilní letadla, která jsou monitorována v jiném než vojenském režimu. Přísný zákaz poskytovat o události jakékoliv informace dala celnímu ředitelství, které jí podléhá, ministrině financí Šmegnerová. Mluvčí celní správy pouze uvedla, že intenzivní šetření je vedeno na mezinárodní úrovni. Slovensko prý v souvislosti s nelegálním obchodem se zbraněmi požádalo o pomoc zahraniční partnery.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme