Bratr afghánského prezidenta zemřel. Zastřelil ho osobní strážce

Bratr afghánského prezidenta je mrtev. Ahmad Valí Karzáí se dnes stal obětí atentátu v jižním Afghánistánu. Smrt jednoho z nejmocnějších mužů země potvrdila rodina i oficiální místa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Valí Karzáí.

Ahmad Valí Karzáí. | Zdroj: Reuters

Ahmad Valí Karzáí byl nevlastním bratrem afghánského prezidenta. Zastřelil ho člen jeho vlastní ochranky ve městě Kandaháru, což je centrum stejnojmenné provincie. Ke střelbě použil údajně samopal AK-47. Střelce pak zabili zbylí členové ochranky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Magdaléna Trusinová, která se z Kandaháru vrátila před 10 dny, ve Světě o jedné.

Terčem útoků byl prezidentův bratr už dřív, naposledy v květnu 2009, když jeho kolonu přepadl ozbrojený gang vybavený raketomety a kulomety. V jihoafghánském Kandaháru byl Valí Karzáí předsedou provinční rady a zároveň patřil k nejmocnějším mužům v regionu. Měl ovšem řadu kritiků, a to i z řad spojenců.

Někteří pozorovatelé Valího Karzáího označují za jednoho z deseti nejbohatších lidí v Afghánistánu, rozhodně byl bohatší než jeho nevlastní bratr prezident Karzáí. Nějakou dobu také žil v Chicagu, kde klan Karzáíů provozuje úspěšnou síť restaurací.

Kontroverzní politik

Ahmad Valí Karzáí byl ovšem kontroverzní politik, čelil podezření ze zapojení do obchodu s heroinem a opiem, někteří Afghánci ho označovali dokonce za šéfa veškerého drogového byznysu v zemi. Zřejmě spolupracoval s Talibanem a některými odnožemi Al-káidy.

Ve výpočtu podezření, kterým Karzáí čelil, nechyběla obvinění z korupce a také ze spolupráce s americkou tajnou službou CIA. Například deník The New York Times v roce 2009 uvedl, že mu CIA devět let platila za různé služby, včetně organizování paravojenské milice. Valí Karzáí všechna obvinění své osoby vždy popíral a opakovaně ho hájil i prezident, který k němu měl velmi blízko.

Prezident nevlastního bratra posílal jako zvláštního emisara do různých zemí světa, například do Spojených arabských emirátů, jednal také s některými představiteli Talibanu. Valí Karzáí také pomáhal posilovat centrální moc na neklidném jihu, který byl kolébkou hnutí Taliban a také dřívějším útočištěm Mully Umara.

Nebezpečná provincie Kandahár

Podle nedávno zveřejněné zprávy OSN se právě provincie Kandahár stala od letošního března dějištěm více než poloviny všech vražd spáchaných v Afghánistánu. Z Kandaháru se v minulých dnech stáhli Kanaďané, kteří v provincii působili od roku 2002 a měli tam tři tisíce mužů. Velení od nich převzali Američané.

Když americký prezident Barack Obama oznámil první vlnu předávání správy nad některými provinciemi místním silám, o Kandaháru se opravdu nezmiňoval, protože afghánská armáda by tam zatím nedokázala udržet bezpečnostní situaci ani na stávající úrovni, která opravdu není dobrá.

Afghánské bezpečnostní složky bojují kromě jiného i s tím, že je jich zoufale málo a také nemají dostatečné vybavením. Afghánci například vůbec nedisponují letectvem, a to ani vrtulníky, bez kterých jsou jakékoliv přesuny vojáků velmi komplikované, protože na silnicích je velké množství nastražených výbušnin.

Jaromír Marek, ak, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme