Bratři Carnajevovi se zřejmě mstili za americkou invazi v Afghánistánu a Iráku

Bratři Carnajevovi, kteří jsou podezřelí z bombového útoku v Bostonu, se mohli mstít za americkou invazi v Afghánistánu a Iráku. Informuje o tom stanice CNN. Oba bratři prý také neměli žádný kontakt s teroristickou skupinou. Jednali na svou pěst a návod na výrobu výbušnin objevili na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tamerlan a Džochar Carnajevovi podezřelí z bombového útoku bostonský maraton | Zdroj: ČTK

"Byl to milý chlapec, jeden z nejlaskavějších chlapců, které znám," naříkala v telefonu matka Zubejdat Carnajevová, když popisovala staršího z nich, Tamerlana, reportérovi stanice CNN.

Stále věří, že je nevinný a že ho policie zavraždila. A že mladšímu Džocharovi, který kvůli prostřelenému hrdlu nemůže mluvit, záměrně vzali hlas, aby nemohl říci pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu redaktor Pavel Polák

Stopy na internetových sociálních sítích ukázaly, že Tamerlan s oblibou odkazoval na videa z výcviku islamistických bojovníků. A že v posledních letech studoval korán, přestal pít alkohol a začal žít jako pravověrný muslim.

Stopa může také vést k regionálním extremistickým skupinám na Kavkaze, myslí si Zaid Abdulagatov z dagestánského Institutu sociálních a ekonomických věd:

"Nemůžu říct, že někdo z islamistických extremistů mluvil s Tamerlanem Carnajevem, že se s ním potkal, ale je tu velká pravděpodobnost, že se s nimi seznámil, když byl půl roku v Dagestánu. Islamisté ho pak mohli využít."

Manželka Tamerlana Katie Russelová je nadále otřesená tím, co se stalo. S vyšetřovateli ale spolupracuje.

Zubejdat Carnajevová - matka Džochara a Tamerlana | Foto: Reuters

"Dělá vše, co je v jejích silách, aby pomohla vyšetřovatelům v jejich práci," prohlásil na setkání s novináři její právník Amato Deluca.

Motiv bostonského útoku - odveta za americkou invazi v Iráku a Afghánistánu - zní podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka věrohodně jinak pro Evropany, většinu Američanů nebo bratry Carnajevovi:

„Tam se zdá, že tomu zřejmě uvěřili. Zřejmě si opravdu řekli, že je zapotřebí zločiny, které Američané páchali v Iráku a v Afghánistánu, pomstít.“

Podle Slezáka je snadné zaměřit se na určité věci, které se v Iráku děly a dějí v Afghánistánu. A vidět to skutečně tak, jak to viděli oni.

„Když čtete zprávu o tom, jak americký voják v několika afghánských vesnicích zastřelil několik nevinných civilistů, nebo o tom, že americká letadla v rámci honu na teroristy zabíjejí i nevinné pákistánské civilisty, soustředíte se pouze na to, nechcete vidět nic jiného, hledáte navíc nějaký smysl života, který vám v konzumní společnosti, v níž nejste doma, uniká, může to vést k takovým činům, které spáchali bratři Carnajevovi, nebo jiní útočníci, kteří zaútočili na západní cíle v posledních letech,“ je přesvědčen Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O motivu bratrů Carnajevových mluvil v Radiožurnálu komentátor ČRo Milan Slezák

Podle současné fáze vyšetřování je pravděpodobné, že bratři se zradikalizovali sami, prostřednictvím četby článků na internetu, které jim dali vše od radikálně-islamistické výzbroje až po přesné teroristické návody, jak sestrojit pumy. Je také příznačné, že starší z bratrů se jmenuje Tamerlan.

„Jak je známo, Tamerlan byl velký islámský válečník, který ve své době potíral jiné islámské panovníky. Vyznačoval se nesmírnou krutostí. Velmi rád například stavěl pyramidy z uťatých hlav svých nepřátel. A ty pyramidy byly opravdu velké,“ říká Slezák.

Americké zpravodajské služby by z incidentu nemusely vyjít s čistým štítem. Předloni vyslýchaly Tamerlana Carnajeva a pak se o něj přestaly zajímat.

„Vypadá to, že spolu nemluví jednotlivé americké vyšetřovací agentury. Po 11. září se z toho, že nikdo poznatky, které byly k dispozici dříve, nedovedl správně interpretovat, vyvodil závěr, že chybí střechová organizace, která by řídila a koordinovala činnost jednotlivých zpravodajských složek a přinutila je ke spolupráci. Ukazuje se, že právě střechová organizace – ministerstvo pro vnitřní bezpečnost – mělo některé poznatky k bratrům Carnajevovým, o něž se ale nepodělilo s FBI.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme