Bratři Carnajevovi se zřejmě mstili za americkou invazi v Afghánistánu a Iráku

Bratři Carnajevovi, kteří jsou podezřelí z bombového útoku v Bostonu, se mohli mstít za americkou invazi v Afghánistánu a Iráku. Informuje o tom stanice CNN. Oba bratři prý také neměli žádný kontakt s teroristickou skupinou. Jednali na svou pěst a návod na výrobu výbušnin objevili na internetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tamerlan a Džochar Carnajevovi podezřelí z bombového útoku bostonský maraton

Tamerlan a Džochar Carnajevovi podezřelí z bombového útoku bostonský maraton | Zdroj: ČTK

"Byl to milý chlapec, jeden z nejlaskavějších chlapců, které znám," naříkala v telefonu matka Zubejdat Carnajevová, když popisovala staršího z nich, Tamerlana, reportérovi stanice CNN.

Stále věří, že je nevinný a že ho policie zavraždila. A že mladšímu Džocharovi, který kvůli prostřelenému hrdlu nemůže mluvit, záměrně vzali hlas, aby nemohl říci pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu redaktor Pavel Polák

Stopy na internetových sociálních sítích ukázaly, že Tamerlan s oblibou odkazoval na videa z výcviku islamistických bojovníků. A že v posledních letech studoval korán, přestal pít alkohol a začal žít jako pravověrný muslim.

Stopa může také vést k regionálním extremistickým skupinám na Kavkaze, myslí si Zaid Abdulagatov z dagestánského Institutu sociálních a ekonomických věd:

"Nemůžu říct, že někdo z islamistických extremistů mluvil s Tamerlanem Carnajevem, že se s ním potkal, ale je tu velká pravděpodobnost, že se s nimi seznámil, když byl půl roku v Dagestánu. Islamisté ho pak mohli využít."

Manželka Tamerlana Katie Russelová je nadále otřesená tím, co se stalo. S vyšetřovateli ale spolupracuje.

Zubejdat Carnajevová - matka Džochara a Tamerlana | Foto: Reuters

"Dělá vše, co je v jejích silách, aby pomohla vyšetřovatelům v jejich práci," prohlásil na setkání s novináři její právník Amato Deluca.

Motiv bostonského útoku - odveta za americkou invazi v Iráku a Afghánistánu - zní podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka věrohodně jinak pro Evropany, většinu Američanů nebo bratry Carnajevovi:

„Tam se zdá, že tomu zřejmě uvěřili. Zřejmě si opravdu řekli, že je zapotřebí zločiny, které Američané páchali v Iráku a v Afghánistánu, pomstít.“

Podle Slezáka je snadné zaměřit se na určité věci, které se v Iráku děly a dějí v Afghánistánu. A vidět to skutečně tak, jak to viděli oni.

„Když čtete zprávu o tom, jak americký voják v několika afghánských vesnicích zastřelil několik nevinných civilistů, nebo o tom, že americká letadla v rámci honu na teroristy zabíjejí i nevinné pákistánské civilisty, soustředíte se pouze na to, nechcete vidět nic jiného, hledáte navíc nějaký smysl života, který vám v konzumní společnosti, v níž nejste doma, uniká, může to vést k takovým činům, které spáchali bratři Carnajevovi, nebo jiní útočníci, kteří zaútočili na západní cíle v posledních letech,“ je přesvědčen Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O motivu bratrů Carnajevových mluvil v Radiožurnálu komentátor ČRo Milan Slezák

Podle současné fáze vyšetřování je pravděpodobné, že bratři se zradikalizovali sami, prostřednictvím četby článků na internetu, které jim dali vše od radikálně-islamistické výzbroje až po přesné teroristické návody, jak sestrojit pumy. Je také příznačné, že starší z bratrů se jmenuje Tamerlan.

„Jak je známo, Tamerlan byl velký islámský válečník, který ve své době potíral jiné islámské panovníky. Vyznačoval se nesmírnou krutostí. Velmi rád například stavěl pyramidy z uťatých hlav svých nepřátel. A ty pyramidy byly opravdu velké,“ říká Slezák.

Americké zpravodajské služby by z incidentu nemusely vyjít s čistým štítem. Předloni vyslýchaly Tamerlana Carnajeva a pak se o něj přestaly zajímat.

„Vypadá to, že spolu nemluví jednotlivé americké vyšetřovací agentury. Po 11. září se z toho, že nikdo poznatky, které byly k dispozici dříve, nedovedl správně interpretovat, vyvodil závěr, že chybí střechová organizace, která by řídila a koordinovala činnost jednotlivých zpravodajských složek a přinutila je ke spolupráci. Ukazuje se, že právě střechová organizace – ministerstvo pro vnitřní bezpečnost – mělo některé poznatky k bratrům Carnajevovým, o něž se ale nepodělilo s FBI.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme