Změny v britské vládě. Expremiér Cameron je nový šéf diplomacie, Sunak také odvolal ministryni vnitra

Bývalý premiér David Cameron se v pondělí stal novým britským ministrem zahraničí. Do funkce ho v rámci výrazné obměny svého kabinetu jmenoval ministerský předseda Rishi Sunak, potvrdila Downing Street. Cameron se postu šéfa diplomacie ujímá po Jamesovi Cleverlym, který se postavil do čela resortu vnitra poté, co z něj taktéž v pondělí Sunak odvolal Suellu Bravermanovou.

Londýn (Aktualizováno: 18:57 13. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Sunak do funkce ministra zahraničí jmenoval někdejšího ministerského předsedu Davida Camerona. Ve funkci nahradí Jamese Cleverlyho

Zpravodajský server britské BBC označil Cameronův návrat do vlády za překvapivý. | Foto: Suzanne Plunkett | Zdroj: Reuters

Svou rezignaci v pondělí ohlásila také britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová, kterou v čele resortu střídá dosavadní ministr zdravotnictví Steve Barclay.

„Před námi je řada znepokojivých mezinárodních výzev, včetně války na Ukrajině a krize na Blízkém východě,“ uvedl Cameron krátce po svém jmenování do funkce na síti X. Doufá, že jeho zkušenosti z minulosti přispějí k tomu, že Sunakovi pomůže s řešením klíčových úkolů v zahraniční politice.

„I když jsem v posledních sedmi letech nebyl v první linii politiky, doufám, že moje zkušenost – jako lídra konzervativců po 11 let a premiéra šest let – mi usnadní pomoc premiérovi při řešení těchto životně důležitých výzev,“ napsal Cameron.

Zpravodajský server britské BBC označil Cameronův návrat do vlády za překvapivý. Tento politik britský kabinet vedl v letech 2010 až 2016 a na premiérskou funkci rezignoval poté, co v referendu o vystoupení Británie z Evropské unie zvítězili stoupenci brexitu.

Protest na podporu Palestiny v Londýně. ,Demonstrace jsou agresivnější, ale nijak extrémní,‘ říká expert

Číst článek

Podle BBC Sunak doufá, že jeho krok učiní vládu viditelnější a že změní politickou atmosféru.

Z opozice však už zaznívá ostrá kritika vládní rošády.

„David Cameron byl katastrofální premiér. Toto je poslední zoufalé zalapání po dechu vlády, která zcela postrádá talent a myšlenky. Uprostřed mezinárodní krize si Sunak vybral nevoleného zkrachovalce z minulosti, který před členy parlamentu ani nemůže skládat účty,“ napsal na X labouristický stínový ministr zahraničí David Lammy.

Cameronovi pogratuloval na sociální síti X český ministr zahraničí Jan Lipavský. Napsal, že se těší na další prohlubovaní česko-britských vztahů a další obranu východního křídla; Británie i Česko jsou spojenci v NATO.

Odvolání ministryně

Personální změny britské vlády začaly odvoláním ministryně vnitra Bravermanové, jež byla v posledních dnech terčem kritiky kvůli svému ostrému útoku na londýnskou metropolitní policii. Ta je podle ní zaujatá a nedostatečně zasahuje proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny.

Před několika dny Bravermanová v deníku The Times psala o propalestinských davech a obvinila policii, že při postupu na demonstracích uplatňuje dvojitý standard a toleruje, že demonstranti podporující Palestinu porušují zákon.

Později vyšlo najevo, že Downing Street článek neschválila. Dnes po odchodu z premiérova sídla politička řekla, „pracovat jako ministryně vnitra bylo největší ctí“ a že se dále vyjádří, „až na to přijde čas“.

Cleverly krátce po vydání oficiálního potvrzení o jmenování do funkce ministra vnitra řekl, že jeho cíl „je jasný – chránit lidi v této zemi“.

Bývalá britská ministryně vnitra Suella Bravermanová | Foto: Richard Pohle | Zdroj: Reuters

Šéfka konzervativců?

Bravermanová působila jako ministryně vnitra ve vládě Liz Trussové od loňského září do října, z postu ale musela odejít kvůli tomu, že ze soukromého e-mailu v rozporu s předpisy poslala oficiální dokument. Do funkce ji ale o několik dnů později znovu jmenoval Sunak, který se postu britského ministerského předsedy ujal po rezignaci Trussové.

Agentura DPA o Bravermanové píše jako o nadějné kandidátce na šéfku britských konzervativců v případě, že strana v parlamentních volbách naplánovaných na příští rok prohraje. To se očekává, konzervativci v průzkumech za labouristy výrazně zaostávají.

Objevují se spekulace, že kritikou na adresu londýnské policie a dalšími pravicově populistickými výroky si Bravermanová připravovala pozici jako kandidátka pravicového křídla Konzervativní strany.

Bývalá premiérka Theresa Mayová, která byla v Cameronově vládě ministryní vnitra, jmenování expremiéra ministrem zahraničí uvítala. „Jeho obrovská zkušenost na mezinárodní scéně bude neocenitelná v této době velké nejistoty v našem světě,“ napsala na X Mayová, která je nyní poslankyní.

Rezignace ministryně

Dnes odpoledne ohlásila svou rezignaci na funkci také britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová. „Domnívám se, že nyní je vhodný čas pro odchod z vlády,“ uvedla Coffeyová v dopise adresovaném Sunakovi, jehož úřad demisi také zveřejnil.

Coffeyová dosud zastávala několik ministerských funkcí. Byla ministryní zdravotnictví a vicepremiérkou ve vládě Trussové a předtím ve vládě Borise Johnsona ministryní práce.

Sunak jí dnes poděkoval za „oddanou službu.“ Podle agentury Reuters už Sunak novým ministrem životního prostředí jmenoval dosavadního šéfa resortu zdravotnictví Stevea Barclaye.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme