Brazilci si oblíbili vánoční nákupy na splátky. Platit je možné až po karnevalu

Předvánoční nákupní horečka v těchto dnech vrcholí, alespoň pro ty, kteří mají tyto svátky spojené právě s dárky nebo s jídlem. Ne všude je to stejné. Například v Brazílii se na Vánoce nenakupuje tolik jako v Česku, blížící se svátky jsou ale spolehlivě znát v obchodech s potravinami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilské děti dostávají k Vánocům spíše klasické dárky

Brazilské děti dostávají k Vánocům spíše klasické dárky | Zdroj: ČTK

V Brazílii mívají obchody v neděli většinou zavřeno, kromě větších supermarketů nebo hypermarketů, ale do velkých nákupních středisek se zákazníci v neděli nebo o svátcích normálně nedostanou.

Avšak poslední dvě neděle před Vánoci má otevřeno více obchodů, a to těch, které prodávají něco, co může být spojeno s Vánoci - potraviny či třeba hračky.

V Brazílii už dávno také zavedli podle severoamerických tradic takzvaný černý pátek, ale Vánoce obecně se v této jihoamerické zemi, kde právě začalo léto, slaví méně než třeba u nás. Pod stromeček si dávají spíše klasické dárky, ale nebývá jich takové množství jako v některých českých domácnostech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vánoce v Brazílii, kde právě začalo léto, přiblížil tamní zpravodaj ČRo David Koubek

Jestli je něco nového, tak jsou to cestičky, kudy jdou obchodníci na zákazníky. Letos je to například hodně přes sociální sítě. Klasikou už jsou nákupy na splátky, s věrnostními kartami je to dokonce tak výhodné, že první splátku po vás budou chtít třeba až po karnevalu, tedy ve druhé půlce února.

Na splátky kupuje vánoční zboží skoro polovina Brazilců, na dluh se běžně dají třeba koupit i původem italské vánoční buchty pannettone, které se teď v prosinci objevují úplně všude.

V Brazílii se na Vánoce hodně prodává treska, což je portugalská tradice. Velké kusy usušeného nasoleného trupu okupují velký prostor v supermarketech, menších obchodech i na trzích, a jsou cítit.

„Jinak mrazící a chladící pulty dnes ráno tady v blízkém supermarketu doslova přetékaly obřími šlechtěnými kuřaty, krůtami nebo třeba šunkami. A všude, kde to jde, jsou v obchodě nastrkané pannettone s nejrůznějšími příchutěmi," přibližuje předvánoční atmosféru v Brazílii tamní zpravodaj ČRo a dodává:

„Na reklamě jsem dokonce viděl takovou brčálově zelenou, to jsem se až trochu lekl. Pak jsem si na internetu zjistil, že je to jenom trik, abych se podíval na jejich nabídku, ale že takovouto jedovatě zelenou ve skutečnosti nevyrábějí.“

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme