Brazilci volí prezidenta. Vyhrát může schovanka prezidenta Luly

Brazilci volí nového prezidenta. Největší šanci stát se příští hlavou státu má ekonomka, bývalá ministryně a kancléřka Dilma Rousseff z vládní levicové Dělnické strany. Jejím hlavním rivalem je sociální demokrat José Serra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak dopadnou prezidentské volby v Brazílii? Vyhraje Dilma Rousseffeldová | Zdroj: ČTK

José Serra je zkušený politik, který byl ministrem, starostou největšího brazilského města Sao Paula i stejnojmenného federálního státu. Ani jeden z nich by ale nejspíš směřování Brazílie příliš nezměnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brazilii volí prezidenta. Reportáž redaktora Českého rozhlasu Davida Koubka.mp3

Dvousetmilionová jihoamerická velmoc prožívá šťastné období. Ekonomika za poslední léta rostla slušným tempem a to pomohlo i chudým Brazilcům. Vláda totiž měla z čeho vyplácet dávky v rámci promyšlených sociálních programů.

I díky tomu má současný prezident Luiz Inácio Lula da Silva popularitu přesahující 75 procent. Právě na ní veze poměrně neznámá Dilma Rousseff, kterou si Lula vybral jako kandidátku své strany. Její vyzyvatel José Serra se vyhnul konfrontační kampani a poukazuje hlavně na své minulé úspěchy – například výstavbu sociálních bytů pro chudé.

Právě nejnižší sociální vrstvy totiž mají ve volbách v Brazílii největší slovo.

David Koubek, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme