Po protržení odpadní nádrže na jihu Brazílie se pohřešuje 200 lidí, záchranáři hlásí 34 obětí

Na jihu Brazílie nedaleko města Belo Horizonte se v pátek protrhla odpadní nádrž místního dolu; její obsah zaplavil rozsáhlou oblast, včetně několika domků. Podle guvernéra státu Minas Gerais se pohřešuje zhruba 200 lidí, tedy polovina pracovníků, informovala agentura AFP. Záchranáři zatím našli těla 34 obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Brasilia (Aktualizováno: 22:43 26. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na větší počet zraněných se už připravila místní nemocnice ve městě Brumadinho, která zatím podle agentury Agencia Brasil přijala dvě zraněné ženy. Jejich stav je podle lékařů stabilizovaný.

Záběry ze sociálních sítí ukazují rozsáhlé oblasti zaplavené bahnem. Na jednom videu je zachycen záchranář před vrtulníkem, jak spolu s dělníkem tahají zraněného muže z bahna. Na dalších záběrech jsou vidět bahnem zaplavené domky.

Brazilská společnost Vale, která důl provozuje, už dříve připustila, že oběti možná budou, protože v době protržení nádrže byli v části areálu lidé. „Podle prvních informací byla zaplavena administrativní část dolu a část komunity Vila Ferteco,“ uvedla v prohlášení firma.

Je Amazonie v ohrožení? Na 95 procent Brazilců prezidentu Bolsonarovi tleská, říká etnolog Zelený

Číst článek

Podle generálního ředitele firmy Fabia Schvartsmana byla nádrž stabilní zkontrolována 10. ledna a podle měření byla stabilní, napsala agentura Reuters.

Areál leží nedaleko města Belo Horizonte, metropole státu Minas Gerais na jihu Brazílie.

Kapacita 12 milionů kubických metrů

Také brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek prostřednictvím sociální sítě vyjádřil obavy, že neštěstí si mohlo vyžádat oběti, a na místo vyslal tři členy své vlády. Sám postiženou oblast navštíví v sobotu, uvedl mluvčí vlády. Tým na místo hodlá vyslat i ekologická organizace Greenpeace.

V době katastrofy bylo v areálu asi 300 zaměstnanců, z nichž zhruba 100 se našlo. O dalších zprávy nejsou. Nemocnice přijaly zatím osm zraněných.

Výkonný ředitel společnosti Vale Fabio Schvartsman podle agentury Reuters uvedl, že důlní nádrž měla kapacitu 12 milionů kubických metrů a byla vyřazována z provozu. Podle Schvartsmana ale při kontrole 10. ledna byla nádrž stabilní a zatím je příliš brzy na to určit, proč se protrhla.

Stát Minas Gerais postihlo podobné neštěstí s protrženými důlními nádržemi v listopadu 2015, tehdy voda a bahno zaplavily několik vesnic a zemřelo přitom 19 lidí.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme