Brazílie chce snížit počet porodů císařským řezem, proti je část matek i lékařů

V Brazílii začala platit nová pravidla pro porody císařským řezem. Chirurgická operace by měla být daleko složitější než dřív. Novému opatření se brání jak část matek, tak i lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

O ‚epidemii‘ císařských řezů se mluvilo už i v České republice, když se týkala čtvrtiny porodů. V Brazílii to je přitom víc než polovina - přes 55 procent.

Císařský řez v neodůvodněných situacích může znamenat vyšší zdravotní riziko jak pro matku, tak pro dítě.

Novému nařízení se lékaři brání, volbu chirurgického porodu totiž musí dostatečně zdůvodnit v takzvané těhotenské kartě.

Podle brazilských médií stojí za velkým počtem císařských řezů peníze. Mnohokrát to jsou předčasné porody, které se provádějí dřív, než by žena rodila přirozenou cestou. V případě, že se taková operace naplánuje, může se ušetřit třeba na mzdách za přesčasy a stihne se i více porodů.

V soukromých nemocnicích si matka porod císařským řezem často zaplatí - ať už ze strachu z přirozeného porodu nebo lékařů anebo proto, že si ho chce naplánovat na určitý den.

V soukromých porodnicích v Brazílii tak přichází na svět císařským řezem dokonce 84 novorozenců ze sta. Je to tedy přesně opačný poměr než doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Nová opatření včetně těhotenských karet mají mimo jiné umožnit i lepší informovanost nastávajících maminek - tedy to, aby se mohly samy s rozmyslem a lépe rozhodnout, jak a kde svého potomka přivést na svět.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme