Policie navrhla obvinit dvě firmy kvůli protržení důlní nádrže v Brazílii. Tvrdily, že je bezpečná

Brazilská federální policie navrhla trestní obvinění proti těžebnímu gigantu Vale a německé bezpečnostní firmě Tüv Süd a jejich 13 jejich zaměstnancům. Policie uvádí, že obě firmy používaly padělané dokumenty, podle kterých byla důlní odpadní nádrž u města Brumadinho bezpečná a stabilní. V lednu se ovšem nádrž protrhla, zabila 248 lidí a další stovky musely být evakuovány.

Brumadinho (Brazílie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pátrají po pohřešovaných v Brazílii. | Foto: Washington Alves | Zdroj: Reuters

Policie už obvinila sedm lidí ze společnosti Vale a šest z Tüv Süd. Vale přiznalo, že dostalo upozornění od federální policie, druhá firma se k obviněním odmítla vyjádřit. Informovala o tom BBC.

V červenci nařídil brazilský soudce firmě Vale zaplatit kompenzace za všechny škody, které způsobilo zhroucení přehrady. Společnost také byla odpovědná za opravy a ekonomické dopady.

Pracovníci dolu obědvali, když je pohřbila záplava bahna. Protržení nádrže v Brazílii má už 84 obětí

Číst článek

Ve stejné době se objevily i e-maily, které ukazovaly, že podle analýz společnosti Tüv Süd firma nejdříve nesplňovala oficiální požadavky.

Tüv Süd kontrolovalo přehradu měsíc předtím, než se neštěstí stalo. V hrázi inspektoři našli spoustu odpadu, ten se tady hromadil desetiletí a pocházel z nedalekého těžebního dolu. Důlní nádrže jsou ale náchylné na zkapalňování pevných látek, které se z mnoha důvodů mohou začít hýbat a způsobit kolaps.

Dokumenty a vnitřní emailová komunikace podle vyšetřovatelů dokázaly, že zaměstnanci firmy Tüv Süd věděli o tom, že se hráz přehrady hýbe déle než rok.

V červenci také brazilský senát vyzval státní zástupce, aby obvinili manažery společnosti Vale i z ničení životního prostředí a neúmyslného zabití. Ti ale tvrdí, že o žádném problému před nehodou nevěděli.

22 lidí se pohřešuje

Odpadní nádrž se v dole u města Brumadinho v brazilském státě Minais Gerais protrhla 25. ledna. Voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle místních médií nefungoval alarm, který měl lidi v okolí varovat. Stále se pohřešuje 22 lidí.

V únoru brazilská vláda nařídila do dvou let uzavřít v zemi všechny důlní odpadní nádrže, které byly postaveny stejnou metodou. Důlní společnosti v Brazílii používají nyní 84 nádrží tohoto typu, z toho u 43 hrozí nebezpečí protržení.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme