DiCaprio financuje požáry v Amazonii, tvrdí brazilský prezident. Obvinil také nevládní organizace

Brazilský prezident Jair Bolsonaro obvinil hollywoodského herce Leonarda DiCapria, že nepřímo financuje zakládání požárů v Amazonii. V sobotu o tom informovala agentura Europa Press. Bolsonaro, který se v létě stal terčem široké mezinárodní kritiky kvůli údajné podpoře jejího odlesňování, už v srpnu ze zakládání požárů obvinil i nevládní organizace.

Brasilia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Leonardo DiCaprio letos založil ekologickou organizaci Earth Alliance, která chce chránit Amazonii před požáry | Zdroj: Reuters

„Co dělají nevládní organizace? Co je nejjednodušší? Zapálit les, vyfotit to, natočit video, udělat kampaň proti Brazílii, spojit se s Leonardem DiCapriem a on jim dá peníze,“ prohlásil Bolsonaro v pátek před novináři v brazilské metropoli, aniž by předložil jakékoli důkazy.

Brazilci odlesňují Amazonii o třetinu rychleji než vloni. Vláda poprvé připustila, že jde o problém

Číst článek

Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio byl tak hlavním terčem kritických komentářů brazilské hlavy státu. „Ten Leonardo DiCaprio je geniální týpek, že? Dává peníze na zapalování Amazonie,“ uvedl.

Bolsonaro, který je považován za krajně pravicového politika, už letos v srpnu nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho vládu mimo jiné proto, že jim snížila příspěvky. Posléze tvrdil, že média jeho slova překroutila a že nevládní organizace neobvinil, pouze vyjádřil svá „podezření“.

Americký herec DiCaprio již od konce 90. let podporuje projekty na ochranu přírody po celém světě. Letos spolu s Laurene Jobsovou, vdovou po počítačovém expertovi a zakladateli společnosti Apple Steveu Jobsovi, a podnikatelem Brianem Shethem založil ekologickou organizaci Earth Alliance.

Tato organizace také v srpnu vytvořila fond na záchranu amazonského pralesa s vkladem pět milionů dolarů (v přepočtu 116 milionů korun). Tyto finance mají zamířit k domorodým obyvatelům a místním organizacím, které svou aktivitu soustředí na záchranu biodiverzity a života v Amazonii před požáry.

Podle národních statistik tento rok výrazně vzrostl počet lesních požárů v Brazílii, k čemuž podle expertů přispělo nejen sucho a klimatické změny, ale taktéž ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Mnozí viní Bolsonara, že k odlesňování přispívá svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Amazonský deštný prales, jehož 60 procent leží na území Brazílie, je označován za „zelené plíce“ planety. Hraje totiž významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme