Bolsonaro nařkl komisařku z OSN pro lidská práva z vměšování. Kritizovala policejní násilí v Brazílii

Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve středu obvinil vysokou komisařku OSN pro lidská práva a bývalou prezidentku Chile Michelle Bacheletovou z vměšování se do záležitostí Brazílie kvůli její kritice poměrů v zemi. Bolsonaro také pochválil bývalý režim chilského diktátora Augusta Pinocheta, jemuž komisařčin otec padl za oběť, napsala agentura Reuters.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiašedesátiletý Jair Bolsonaro se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Bacheletová v Ženevě, kde sídlí část OSN, vyjádřila obavy z nárůstu policejního násilí v brazilských státech Rio de Janeiro a Sao Paulo a „omezování občanského a demokratického prostoru“ v minulých měsících, včetně útoků na původní kmeny.

Jen za srpen bylo v brazilské Amazonii na 30 tisíc požárů, skoro třikrát více než loni

Číst článek

Krajně pravicový prezident ji kvůli komentáři připodobnil k francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi se kterým si na konci srpna vyměnil několik urážek. „Bacheletová ... následuje Macronova příkladu ve vměšování se do domácích záležitostí a brazilské svrchovanosti,“ napsal prezident na facebook. „Útočí na Brazílii skrze lidská práva (zločinců), napadá naši statečnou (...) policii,“ uvádí se v Bolsonarově příspěvku.

Bolsonaro si neodpustil ani osobní útok na komisařku, jejíž otec zemřel ve vězení krátce po nástupu Pinocheta k moci. „Bacheletová zapomíná, že jediný důvod, proč její země nedopadla jako Kuba, je díky těm, jež v roce 1973 zastavili levici. Mezi těmi komunisty byl i její ... otec,“ napsal Bolsonaro v narážce na to, že otec Bacheletové zůstal věrný sesazené levicové vládě a zemřel kvůli tomu na následky mučení ve vězení.

Během Pinochetova režimu (1973-1990) bylo popraveno či zmizelo více než 3 000 lidí, další tisíce byly mučeny. Sám Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se dostal k moci, tím, že „zachránil zemi před komunismem“. Mnozí Chilané i přesto dodnes oceňují, že diktátor vyvedl zemi z hluboké ekonomické krize.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii (1964-1985) a do své vlády si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme