Tisíce Brazilců protestují proti škrtům ve školství. ‚Užiteční idioti,‘ reaguje prezident Bolsonaro

Desetitisíce Brazilců vyšly ve středu do ulic protestovat proti snížení státních výdajů na školství, které chystá vláda prezidenta Jaira Bolsonara. Lidé demonstrovali v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeira, metropole Brasílie i největšího brazilského města Sao Paula. Podle deníku El País šlo o první velký protest proti Bolsonarovi, který je prezidentem od ledna.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilští policisté zasahují proti demonstrantům | Zdroj: Reuters

Bolsonaro účastníky demonstrací označil za zmanipulované „užitečné idioty“, uvedl místní tisk.

„Když se jich zeptáte na chemický vzorec vody, tak neví, neví nic. Jsou to jen užiteční idioti, které využívá k masovým manévrům menšinové jádro federálních univerzit,“ komentoval demonstrace Bolsonaro.

Brazilští domorodci demonstrovali za právo na půdu, vadí jim kroky Bolsonarovy vlády

Číst článek

Tento bývalý armádní důstojník, považovaný za krajně pravicového politika, se mimo jiné snaží zvýšit počet občansko-vojenských škol, které spravuje armáda a které mají podle něj kromě větší disciplíny i „skoncovat s převahou levicových idejí ve školách“.

Minulý měsíc Bolsonaro oznámil, že chce snížit finance pro univerzitní katedry filozofie a sociologie a výdaje soustředit na obory, které „generují okamžitou návratnost daňovému poplatníkovi“. Jako příklad jmenoval veterináře, inženýry a lékaře.

Středeční protesty svolal Národní svaz studentů (UNE) poté, co ministerstvo školství oznámilo, že bude zmrazeno 30 procent nemandatorních výdajů pro federální univerzity. Vláda to zdůvodnila nutností snížit schodek státního rozpočtu. Demonstranti v ulicích nesli například hesla „vzdělávání nejsou výdaje, ale investice“.

‚Mou zbraní je kniha‘

„Bohužel školství není priorita, a kde chybí kultura a vzdělání, tam převáží násilí. Mou zbraní je kniha,“ řekla agentuře AFP spisovatelka Alessandra Roscoevá, která se účastnila demonstrace v brazilské metropoli.

Připomněla tak dekret, který začal platit tento měsíc a kterým Bolsonaro zjednodušil pravidla pro držení zbraní. Opozice dekret napadla u ústavního soudu, protože je podle ní neústavní. Kritici nové normy tvrdí, že umožní nosit zbraň na veřejnosti milionům Brazilců a že zvýší už tak vysokou kriminalitu.

Školské protesty nahrávají podle AFP levicové opozici. Odbory proto také doufají v masovou účast v generální stávce, kterou vyhlásily na 14. červen proti důchodové a penzijní reformě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme