Brazilský Manaus měl dosáhnout stádní imunity, teď kvůli covidu kolabuje. Na vině je i nová mutace

Záběry hromadných hrobů z města Manaus poutaly světovou pozornost už během jarní vlny epidemie covidu-19, téměř tři čtvrtě roku poté se tragický scénář opakuje. V metropoli brazilského státu Amazonas kolabuje zdravotnictví, nemocnice mají akutní nedostatek kyslíkových bomb, pacienti umírají. Hlavním důvodem katastrofické situace je podle odborníků šíření nakažlivější mutace koronaviru, město přitom bylo považováno za „vzor“ teorie stádní imunity.

Tento článek je více než rok starý.

Brasilia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel města Manaus truchlí nad hrobem své 39leté sestry, která zemřela po nákaze koronavirem (leden 2021)

Obyvatel města Manaus truchlí nad hrobem své 39leté sestry, která zemřela po nákaze koronavirem (leden 2021) | Zdroj: Reuters

„Už prostě nezvládáme počty pacientů, kteří k nám přicházejí… Soukromé nemocnice už ani nechtějí pouštět dovnitř nikoho dalšího, protože mají strach, že přijmou pacienta a znovu jim dojde kyslík,“ popsal pro britský deník The Guardian infektolog z města Manaus Marcus Lacerda.

Vakcíny podle předběžných studií zabírají i proti mutacím covidu-19, vysvětluje mikrobioložka

Číst článek

„Něco takového tu ještě nebylo, ani v loňském roce ne,“ dodává lékař.

Země s 210 miliony obyvateli zažívá druhou vlnu epidemie covidu-19 od poloviny prosince, zdaleka nejhorší je ale situace ve státě Amazonas. V jeho hlavním městě Manaus kolabuje zdravotnictví už několik týdnů, nemocnice nemají dost kyslíkových lahví, denně proto umírají stovky pacientů.

Co do počtu úmrtí byl zatím nejhorším měsícem koronavirové pandemie loňský květen, kdy město Manaus pohřbilo celkem 348 lidí, současná situace je ale násobně horší – jen během prvních tří lednových týdnů tento počet přesáhl dokonce 1300 obětí, podotýká americká CNN.

Vědci citovaní americkou televizí připisují krizovou situaci nečinnosti úřadů a šíření nové „brazilské“ mutace koronaviru, která se podobně jako britská nebo jihoafrická varianta ukazuje jako nakažlivější. Právě kombinace těchto dvou faktorů vytvořila „ideální“ podmínky pro vznik tragédie, která se v Manausu v posledních týdnech odehrává.

„Obvykle v těchto věcech nejsem za alarmistu, ale mám obavy z toho, co právě teď v Brazílii sledujeme,“ říká imunolog Pensylvánské univerzity Scott Hansley.

Příbuzní pacientů s covidem-19 čekají ve frontě na doplnění lahví s kyslíkem | Zdroj: Reuters

‚Důsledky mohou být devastující‘

V Manausu, který je kvůli své poloze uprostřed deštného pralesa často označován jako brána do Amazonie, od poloviny ledna pomáhá také organizace Lékaři bez hranic. I ta popisuje kolaps přetížených nemocnic, kvůli kterému hlavní město státu Amazonas pozastavilo příjem pacientů s vážným průběhem covidu-19 z okolních měst a vesnic.

„Ve vesnicích a městech na horním toku řeky Amazonky se nákaza začíná šířit dominovým efektem. Důsledky mohou být devastující,“ uvádí zpráva Lékařů bez hranic, podle které zásobování kyslíkem neodpovídá ani třetině aktuálních potřeb. Některé nemocnice proto nemůžou připojit pacienty na ventilaci, ti se pak dusí a umírají. Podobně jako na jaře tak úřady nechávají budovat „vertikální hroby“.

Zásoby kyslíku do města sice přivážejí brazilská armádní letadla a vypomoct zasažené Brazílii se rozhodla také Venezuela, která v polovině ledna do země poslala konvoj nákladních vozů s kyslíkem, ani tak ale zásob není dost.

Kvůli situaci v Manausu začala prokuratura vyšetřovat ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella, kterého viní z pozdní reakce na nárůst případů v metropoli. Terčem kritiky se ale stává především krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, který pandemii koronaviru stále zlehčuje.

Do brazilského parlamentu tak v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta, celkem už jich parlament kvůli jeho lehkovážnému postoji k epidemii dostal na šest desítek. Nejnovější stížnost Bolsonarovi vyčítá mimo jiné to, že jednal proti doporučením mezinárodních zdravotnických autorit, podporoval vědecky neověřené léky a nenosil roušku ani na velkých veřejných shromáždění svých příznivců.

Oddělení pro pacienty s COVID-19 v regionální nemocnici Tefé ve státě Amazonas | Foto: Diego Baravelli/Lékaři bez hranic

Popření verze stádní imunity

K zavedení protiepidemických opatření vládu od podzimu opakovaně vyzývala například Nadace Oswalda Cruze (Fiocruz), která je v Brazílii jedním z vysoce uznávaných výzkumných ústavů v oblasti veřejného zdraví.

Trump zrušil zákaz cestování z Evropy, Británie i Brazílie od 26. ledna. Biden ho ale chce zachovat

Číst článek

„Podali jsme celkem 13 výstrah a jednu velmi alarmující v polovině prosince, kdy jsme upozorňovali, že se situace stává velmi vážnou. Každý si ze studií a našich varování dělal legraci, především pak prezident Jair Bolsonaro,“ stěžuje si podle CNN odbornice z Fiocruz Jasem Orellanová, která zároveň upozorňuje, že jak federální vláda, tak vláda státu Amazonas se často oháněly teorií kolektivní imunity, aby tak ospravedlnily uvolnění opatření. Ta ale s propuknutím krizové situace vzala za své.

K závěru, že dvoumilionový Manaus zřejmě dosáhl takzvané „stádní“ imunity, došla i rozsáhlá studie v odborném časopise Science zveřejněná na podzim loňského roku. Podle jejích autorů se totiž ve městě koronavirem nakazilo zhruba 66 procent populace, později byl odhad zvýšen dokonce na 76 procent.

„Nemysleli jsme, že druhá vlna přijde,“ říká podle magazínu The Economist Ester Sabineová z Univerzity v São Paulu, která se na tehdejší studii podílela. Odborníci proto začali zkoumat, proč k enormnímu nárůstu počet nakažených začalo v Manausu znovu docházet.

Podle expertů oslovených magazínem The Economist mohl být údaj o 76 procentech lidí s protilátkami nadsazený, nebo už imunita tamních obyvatel není po letní nákaze tak silná, vysvětlením ale může být i výskyt nové mutace koronaviru. Virovou linii, která dostala označení P.1, s největší pravděpodobností pochází z Brazílie, jako první ji ale potvrdili vědci v Japonsku – detekovali ji při letištní kontrole u čtyřčlenné skupiny cestujících z Brazílie.

Šíření mezi mladými i možné riziko pro těhotné. Co naznačují o britské mutaci zkušenosti ze zahraničí

Číst článek

Kvůli rozsáhlé reinfekci obyvatelstva města Manaus se tak hlavní město státu Amazonas nyní dostává do centra pozornosti imunologů a virologů po celém světě. Minulý týden o případu dvoumilionového brazilského města ve vysílání Českého rozhlasu Plus hovořil také imunolog Zdeněk Hel.

„Nechci strašit, ale jsou zprávy, že ve městě Manaus v Brazílii dochází ke druhé vlně infekcí. To znamená, že lidé, kteří již prošli infekcí, dostávají tu infekci nyní znovu. Nevíme, jestli je to tím, že je nová varianta o tolik jiná, anebo tím, že nákazou prošli v létě a jejich protilátky začaly klesat. To ještě nevíme, ale je téměř jisté, že podobná situace nastane i v Evropě, tedy i v České republice. Budeme tedy muset na tyto další vlny pružně reagovat,“ varoval Hel.

Nová mutace je s největší pravděpodobností zároveň hlavním důvodem, proč je situace na severozápadě Brazílie tak vážná. Jak upozorňuje Felipe Naveca, výzkumný pracovník z brazilského entra Fiocruz, nová varianta už v Manausu dominuje. Zatímco v prosinci ji potvrdili u 51 procent odebraných vzorků, ke 13. lednu už to bylo 91 procent.

Podle něj zároveň přibývá důkazů, že je podobně jako další nové mutace nakažlivější než původní koronavirus. Naceva dodává, že data ale s jistotou zatím „neumožňují říct, zda je tato varianta zároveň smrtelnější“.  

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme