Brazílie naszuje na ochranu pralesů elektroniku

Brazilské úřady zprovoznily systém elektronické ochrany deštného pralesa. Systém Siwam, který přišel na 1,5 miliardy dolarů, má přispět ke zlepšení ochrany životního prostředí v ohrožených oblastech amazonských pralesů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stromy

Na území o rozloze 5,5 miliónu kilometrů čtverečních bude monitorovat využívání půdy a vzdušného prostoru. Zařízení má také pomoci při omezování činnosti mafií obchodujících s drogami a se zbraněmi. Komplex tvoří síť 30 letounů a radarových systémů, jejichž senzory jsou spojeny s 87 přijímacími stanicemi, koordinačními centry a monitory.

V rámci nového kontrolního mechanismu chce prezident Fernando Cardoso také prosadit zákon, jenž by umožňoval sestřelení podezřelých letounů. Pozorovatelé upozorňují, že se to děje v době, kdy podle oficiálních míst sílí aktivity kolumbijských povstalců na hranici s Brazílií. Systém je mnohými přijímán s nedůvěrou. Například Sdružení indiánů se obávají větší kontroly ze strany armády.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme