V brazilském pralese zemřel ‚muž z děr‘, který byl známý jako nejosamělejší člověk světa

V Brazílii zemřel v odhadovaném věku 60 let domorodý muž, který žil posledních 26 let v amazonském pralese v naprosté izolaci, napsal web stanice BBC. Na jeho těle, které bylo nalezené 23. srpna v hamace před slaměnou chatrčí, nebyly patrné známky násilí. Muž smrt zřejmě očekával, a než ulehl, pokryl své tělo peřím papoušků Ara.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V médiích byl známý jako „největší samotář na světě“ nebo také „muž z děr“. Patřil do domorodého kmene, jenž byl z většiny vyvražděn rančery, kteří v 70. letech v západobrazilském státě Rondonia rozšiřovali svá území. Posledních šest jeho členů zahynulo v roce 1995 při útoku nelegálních těžařů. „Muž z děr“ byl jediným přeživším, píše BBC.

Ačkoliv není jasné, jakým jazykem zesnulý muž mluvil nebo příslušníkem jakého etnika byl, jeho kmeni se přezdívalo „kmen děr“ pro jámy, které tito indiáni kopali při lovu zvěře v džungli nebo jako místa pro úkryt.

The New York Times: Za cestou do Amazonie, při které zemřeli novinář a aktivista

Číst článek

Podle Altaira Josého Algayera, zaměstnance Národní nadace pro indiány (Funai), který mužovo tělo objevil, mohly až třímetrové jámy pro samotáře mít náboženský význam. Funai oblast od roku 1996 kvůli mužově bezpečí sledovala.

Živý byl muž naposledy spatřen v roce 2018, kdy ho pracovníci Funai natočili na kameru, jak sekerou kácí strom.

Od té doby Funai nacházela pouze desítky slaměných chatrčí, které v džungli postavil, muže ale neviděla.

Neřízená kolonizace v oblastech Amazonie v 80. letech minulého století stála život řadu příslušníků tamních domorodých kmenů. Podle Funai je v Brazílii zhruba 70 izolovaných indiánských kmenů, které žijí v amazonských státech Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao.

Ne všechny tyto kmeny ale byly dosud zahlédnuty. Na celém světě žije podle odhadu britské nevládní organizace Survival International asi stovka izolovaných kmenů, zejména v Jižní Americe, jižní Asii a v Oceánii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme