Protržení nádrže na jihu Brazílie si už vyžádalo 58 obětí. Přes tři sta lidí je stále nezvěstných

Počet potvrzených obětí pátečního neštěstí na jihu Brazílie vzrostl na 58. Oznámila to podle agentury AP v neděli civilní obrana státu Minas Gerais. Dalších 305 lidí je po protržení důlní odpadní nádrže u města Brumadinho nadále nezvěstných a úřady očekávají, že počet mrtvých dál poroste. Předchozí bilance hovořila o 34 potvrzených obětech na životě a více než 250 nezvěstných.

Brazílie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři odnášejí těla po neštěstí na jihu Brazílie. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Brazilské úřady v neděli obnovily pátrání po nezvěstných po krátkém přerušení způsobeném obavami, že by se mohla protrhnout i druhá nádrž v dole na železnou rudu.

Záchranáři obnovili pátrání po 250 pohřešovaných. Další protržení nádrže v dole na jihu Brazílie nehrozí

Číst článek

Záchranáři tvrdí, že oblasti nasáklého bahna patrně vysychají, což by mohlo hasičům umožnit dostat se do míst, která byla dosud nedostupná.

Pátracích a záchranných operací se účastní na 200 hasičů a 13 vrtulníků. Izrael na místo neštěstí poslal na pomoc 130 vojáků a 16 tun materiálu, napsala agentura DPA. V neděli se nepodařilo najít nikoho živého.

Příčina protržení nádrže, jež fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma Vale se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní.

Ve státě Minas Gerais je to už druhé podobné neštěstí za zhruba tři roky. V listopadu 2015 se tam protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se tehdy neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme