Brazílie postaví na přítoku Amazonky obří elektrárnu

Padesát tisíc indiánů z brazilského pralesa si bude muset najít nový domov. Brazilská vláda totiž schválila stavbu kontroverzního projektu obří přehrady "Belo Monte" na přítoku Amazonky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břeh Amazonky | Foto: Pavla Jazairiová

Vodní dílo bude třetí největší svého druhu na světě, po čínských Třech soutěskách a po brazilsko-paraguayské Itaipu na řece Paraná. Podle kritiků však stavba poškodí místní ekosystémy a připraví o domovy původní obyvatele pralesa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma přiblížil ve Světě o druhé Rádia Česko etnolog Mnislav Zelený

Vláda svojí podporu projektu přehrady obhajuje tím, že je projekt nezbytný pro rozvoj oblasti a zdůrazňuje množství pracovních míst, jež vytvoří. Brazílie s hydroelektrárnami počítá jako s jedním z motorů hospodářského růstu příští dekády. Podle BBC se jich v amazonské oblasti plánuje alespoň sedmdesát.

Podle etnologa Mnislava Zeleného, který do této oblasti jezdí přes 40 let, však projekt bude mít neblahý dopad na životy tamních indiánů, kteří ztratí svůj přirozený způsob existence.

„Je to na úkor původních obyvatel, kteří tam žijí několik tisíc let a kteří žijí svým tradičním způsobem života, a k tomu potřebují velké území. A toto území jim chtějí běloši sebrat a indiány nacpat, jako to dělali španělští dobyvatelé, do jakýchsi vesnic.“

„Jenže to už indiáni tohoto typu, kteří se živí lovectvím, sběračstvím a rybářstvím, nepřežijí. Protože to je konec jejich způsobu života, a tím pádem nejenom kulturní život skončí, ale i ten fyzický,“ varoval Mnislav Zelený na Rádiu Česko.

Martina Mašková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme