Národní muzeum v Riu de Janeiru pohltily plameny. Požár zničil většinu 20milionové sbírky

Požár, který v neděli vypukl v 200 let starém Národním muzeu v Brazílii, nejstarší vědecké instituci v zemi, pravděpodobně zničil sbírku více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.

FOTO Rio de Janeiro (Aktualizováno: 7:25 3. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň vypukl po skončení návštěvních hodin a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtní či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé kusy sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.

Brazilský prezident Michel Temer včerejšek označil za smutný den pro Brazílii. „Dvě  stě let práce, výzkumu a vědění je ztraceno,“ řekl.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků.

„Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany,“ sdělil Duarte.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionů reálů (115 milionu Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Budova brazilského Národního muzea | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý jezuitský statek

Národní muzeum bylo obrovským historickým pokladem. Původní jezuitský statek se stal postupně po vyhnání jezuitů z Portugalska i jeho kolonií sídlem bohatého obchodníka.

V roce 1808, kdy vpadli do Portugalska napoleonští vojáci, odešel do Brazílie portugalský král Jan VI. a Statek Boa Vista se stal jeho sídlem. Po vyhlášení republiky v roce 1889 tam zasedalo ústavodárné shromáždění.

'Rozsekali jejich těla a hodili je do řeky.' Zlatokopové se v Brazílii chlubili vraždou původních obyvatel

Číst článek

Nakonec se do komplexu, kterému vévodila nová neoklasicistní budova, nastěhovalo Národní muzeum se svou sbírkou přírodní historie a antropologie. Jejím rozsahem bylo největší v Jižní Americe.

Muzeum spravovala Federální univerzita státu Rio de Janeiro. Vzhledem k chronickému nedostatku peněz bylo muzeum zanedbané, sbírky nebyly dostatečně udržované. Mnohokrát se stávkovalo, muzeum bylo i částečně uzavřené veřejnosti.

Vestibulu dominovala kostra dinosaura, sbírky podle dnes již bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v Brazílii působily zanedbaně, neudržovaně. Zaměstnanci tehdy vyprávěli, že do muzea chodí z vlastní iniciativy, přestože nedostávají výplatu – s penězi byl v uplynulých letech v případě veřejných institucí v Brazílii vždy problém.

David Koubek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme