Bolsonaro vyzdvihl práci policie, která prý podporuje ‚jeho armádu‘. Na akci neměl roušku a dostal pokutu

Brazilský prezident Jair Bolsonaro na sobotním srazu motocyklistů v Sao Paulu řekl, že se může spolehnout na policisty, ať se stane cokoliv. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se tak prezident snaží získat přízeň policistů před prezidentskými volbami, které zemi čekají příští rok. Prezident na sobotní akci dostal pokutu, protože neměl roušku.

Sao Paulo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro na srazu motocyklistů. | Zdroj: Reuters

Bolsonaro, který je bývalým armádním kapitánem a je považován za krajně pravicového politika, před velkým davem svých stoupenců v Sao Paulu řekl, že místní vojenská policie slouží jako podpora pro „mou armádu“. „Pomáháte ozbrojeným silám. Jsem si jist, že v souladu se zákonem a pořádkem a dodržováním ústavních pravidel budeme spolu, ať se stane cokoli,“ řekl.

Češka, která bojovala s covidem v Brazílii: Příběhy lékařů byly velmi emotivní, na lidech byl znát strach

Číst článek

Bolsonaro usiluje o přízeň zhruba půl milionu brazilských policistů v době, kdy v nejlidnatější jihoamerické zemi, kde si pandemie covidu-19 vyžádala skoro 490 000 obětí, stoupá napětí. Nákaza koronavirem se v Brazílii za poslední den podle údajů ministerstva zdravotnictví nově potvrdila u 78 700 lidí a dalších 2037 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo.

Prezident se během svého úřadování snažil posílit právní ochranu policistů, kteří při výkonu práce někoho zastřelí. Zároveň řekl, že zločinci by měli „zemřít jako švábi“. S několika policisty, kteří na sobotní akci zajišťovali bezpečnost, se Bolsonaro objal. Další se s ním vyfotili. Vláda státu Sao Paulo prezidentovi udělila pokutu 552 reálů (skoro 2300 Kč) za to, že na akci neměl roušku.

Obavy o demokracii

Bolsonarovi kritici se obávají, že prezidentova snaha získat přízeň brazilské policie, která je jednou z nejnásilnějších na světě, by mohla ohrozit demokracii před nadcházejícími prezidentskými volbami.

Bolsonaro čelí nejkrušnějšímu období prezidentství. Covidová krize zdaleka není jeho jediným problémem

Číst článek

Levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva podle pátečního průzkumu veřejného mínění posiluje náskok nad hlavou státu. Očekává se, že se politici spolu utkají v prezidentských volbách, které zemi čekají napřesrok v říjnu. Ani jeden z mužů zatím svou kandidaturu ale nepotvrdil.

V minulosti Bolsonaro opakovaně vznesl nepodložená tvrzení o volebních podvodech v Brazílii. Podle jeho kritiků si tím snaží připravit půdu pro napadnutí volebních výsledků, podobně jako bývalý americký prezident Donald Trump. Jak připomíná Reuters, Bolsonaro loni podpořil republikánova nepodložená tvrzení o ukradených volbách, jež kulminovala lednovým vpádem Trumpových stoupenců do Kapitolu, kde zákonodárci zrovna potvrzovali výhru demokrata Joea Bidena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme