BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Brazilský prezident čelí kritice za svůj výrok o zločincích. ‚Doufám, že budou umírat jako švábi,‘ řekl

Krajně pravicový prezident Brazílie Jair Bolsonaro vyvolal svým výrokem další polemiku. Ke změně trestního zákoníku navrhované jeho vládou v pondělí uvedl, že doufá, že zločinci budou v ulicích umírat jako švábi. Informoval o tom v úterý španělský deník ABC. Zatímco vláda si od změny zákona slibuje výrazné snížení kriminality, její kritici se obávají policejní brutality.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiašedesátiletý Jair Bolsonaro se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

„Policie vede asymetrický boj ze zločinem. Měla by dostávat vyznamenání za použití zbraní místo toho, aby se policisté dostávali před soud,“ uvedl Bolsonaro, který vyhrál loňské prezidentské volby i díky slibu snížit vysokou kriminalitu.

Vládnutí Bolsonara v Amazonii: pralesa rekordně ubývá, stejně jako pokut za jeho kácení

Číst článek

„Ti týpci budou umírat v ulicích jako švábi. A tak to má být,“ řekl prezident v rozhovoru s novinářkou Ledou Nagleovou, která je v Brazílii velmi známá.

„Tohle jsou děsivé komentáře, které podněcují brutalitu, V zemi s tak vysokou kriminalitou nás to obzvlášť znepokojuje,“ citoval deník ABC komentář brazilského advokáta Ariela Alvese k prezidentově výroku.

Někteří kritici Bolsonara srovnávají s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, zejména kvůli tvrdé a provokativní rétorice i kvůli oblibě v používání sociálních sítí.

Beztrestnost pro policii

Změna trestního zákoníku, kterou vypracoval brazilský ministr spravedlnosti Sérgio Moro, se týká rozšíření článku beztrestnosti pro policisty, kteří zastřelí podezřelého. Nově mají mít povoleno střílet v legitimní obraně, i pokud pocítí „strach, překvapení či násilnou emoci“. Nová definice je ale podle kritiků reformy příliš široká a může vést k nárůstu policejního násilí.

Tisíce Brazilců protestují proti škrtům ve školství. ‚Užiteční idioti,‘ reaguje prezident Bolsonaro

Číst článek

Například podle Roberta Muggaha z brazilského think-tanku Igarapé, který se zabývá bezpečností občanů, může nová právní úprava zvýšit už tak vysoké počty lidí zabitých policií. V tomto směru zaujímá Brazílie přední příčky světových statistik. Podle oficiálních údajů brazilská policie loni při zásazích zabila téměř 6200 lidí, což bylo asi o 1000 více než v roce 2017.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro slíbil beztrestnost pro policisty v boji se zločinem už loni ve volební kampani. „Pokud policista zabije deset, 12 nebo 20 delikventů deseti či třiceti střelami každého z nich, měl by být vyznamenán, ne souzen,“ řekl loni v srpnu Bolsonaro.

Současný prezident obhajuje brazilskou diktaturu z let 1964 až 1985 a některými výroky před nástupem do prezidentského úřadu si vysloužil rovněž obvinění z rasismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme