Brazilská prokuratura obvinila prezidenta Temera. Podezírá ho z korupce a praní špinavých peněz

Brazilská generální prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z korupce a praní špinavých peněz. Oznámila to ve středu televizní stanice Globo. Prokurátoři viní hlavu státu z braní úplatků v souvislosti s dekretem z roku 2017, který se týkal fungování brazilských přístavů.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Michel Temer | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Brazilský prezident Michel Temer trvá na své nevině. Mandát mu vyprší na konci roku a v minulosti se mu již dvakrát podařilo v parlamentu zabránit svému vydání. Úřadu v čele země se ujal v roce 2016 z pozice viceprezidenta po sesazení tehdejší prezidentky Dilmy Rousseffové parlamentem.

Není možné každou chvíli měnit prezidenta, argumentují stoupenci Temera. Soudu za korupci se vyhne

Číst článek

Vyšetřovatelé mají podezření, že dekret o fungování přístavů mohl Temer vydat v zájmu logistické společnosti Rodrimar S. A. výměnou za finanční odměnu. Kromě Temera policie z korupce v této kauze viní dalších deset lidí včetně jedné z jeho dcer Maristely a dvou jeho blízkých spolupracovníků.

Soud s Temerem nemůže začít bez schválení dvoutřetinovou parlamentní většinou. Vzhledem k tomu, že prezident svůj úřad opustí k 1. lednu 2019, poslanci už žádost prokuratury nejspíš neprojednají. Po opuštění funkce ovšem Temer imunitu ztratí.

Prezident je podezřelý z korupce ještě v jiné kauze. Podle brazilské federální policie existují důkazy, že dostal úplatky od stavební firmy Odebrecht, která stojí v centru obřího korupčního skandálu, jenž se dotýká více než desítky zemí Latinské Ameriky. Prezident měl na úplatcích získat v přepočtu zhruba 6,6 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme