V Brazílii začal proces s exprezidentem Silvou, tisíce lidí vyrazily protestovat do ulic

Za přísných bezpečnostních opatření začal ve středu v Porto Alegre odvolací proces v případu exprezidenta Inácia Luly da Silva, který byl loni odsouzen k devíti letům a šesti měsícům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Agencia Brasil. V ulicích města jsou tisíce Lulových příznivců a demonstrace se očekávají i v jiných městech země. Exprezident je totiž stále populární a podle průzkumů je i favoritem prezidentských voleb.

Porto Alegre Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích města jsou tisíce Lulových příznivců a demonstrace se očekávají i v jiných městech země.

V ulicích města jsou tisíce Lulových příznivců a demonstrace se očekávají i v jiných městech země. | Foto: Paulo Whitaker | Zdroj: Reuters

Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, je považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země. Za jeho vlády totiž tato největší latinskoamerická země zažila obrovský ekonomický boom a miliony jejích obyvatel se díky jeho štědrým sociálním programům dostaly z bídy.

Za přísných bezpečnostních opatření začal odvolací proces v případu exprezidenta Silvy. | Foto: Paulo Whitaker | Zdroj: Reuters

Loni v červenci se Lula da Silva stal prvním exprezidentem, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který měl podle prokuratury dostat jako úplatek od stavební firmy OAS, jež figuruje v obří kauze kolem státní ropné firmy Petrobras.

Lula tvrdí, že je nevinný. Podle některých stojí verdikt jen na svědectví exšéfa firmy OAS Léa Pinheiry, který byl už předtím v jiné kauze odsouzen k 16 letům vězení. Výměnou za nižší trest pak vypovídal.

„Pochybuji, že v této zemi je čestnější úředník než já,“ prohlásil Lula da Silva v pondělí na demonstraci v Porto Alegre.

Podpořit ho tam přišlo na 70 000 lidí, což byla podle brazilských médií největší demonstrace v dějinách tohoto milionového města na jihu země. Jeho ulice jsou také už několik dní polepeny plakáty s Lulovými černobílými fotkami a nápisy „nedovolte, ať ho zavřou“.

Na bezpečnost v Porto Alegre ve středu dohlíží na 4000 policistů, v pohotovosti je asi 1500 vojáků. Podle argentinského deníku Clarín hlídkují v přístavu vojenské fregaty.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, je považován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země. | Foto: Paulo Whitaker | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme