První kolo voleb v Brazílii ovládl ‚tropický Trump‘. O prezidentské křeslo se utká s exstarostou Sao Paula

Vítězem prvního kola brazilských prezidentských voleb se jednoznačně stal Jair Bolsonaro. Politik přezdívaný „tropický Trump“ po sečtení téměř všech hlasů získal podporu víc než 46 procent voličů. Za tři týdny se ve druhém kole střetne s levicovým konkurentem Fernandem Haddadem, který oslovil 29 procent hlasujících.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilští prezidentští kandidáti Jair Bolsonaro a Fernando Haddad | Foto: Paulo Whitaker/Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters zdůvodňuje Bolsonarovu přezdívku velkou popularitou na sociálních sítích, jeho vznětlivou povahou a několika manželkami.

Politik se v kampani hlásil k tradičním rodinným hodnotám, slíbil velmi tvrdý postup vůči zločinu a korupci – zpřísnění trestů, včetně zavedení trestu smrti, uvolnění pravidel pro držení zbraní, a dokonce připustil, že mučení je zcela legitimní. Zavázal se také ke snížení počtu ministrů, snížení daní nebo privatizaci některých státních podniků.

Brazilský prezidentský kandidát Bolsonaro byl pobodán, do nemocnice ho převezli v kritickém stavu

Číst článek

Bolsonaro zaujal i příznivými slovy vůči brazilské vojenské diktatuře, která skončila v roce 1988. Agentura AFP připomíná i nenávistné výroky vůči ženám, homosexuálům nebo chudým. Za rasistická prohlášení je Bolsonaro v Brazílii stíhán. Politik se příliš nezúčastnil poslední části kampaně, protože byl zraněný po útoku nožem ze začátku září.

Fernando Haddad je bývalý starosta Sao Paula a zástupce Strany pracujících, která Brazílii vládla od roku 2003 až do roku 2016, kdy byla odvolána prezidentka Dilma Rouseffová. Haddad do prezidentského klání vstoupil jako náhradník, protože oblíbený exprezident Lula da Silva kvůli svému odsouzení za korupci kandidovat nesměl.

Haddad se ale označuje právě za da Silvova pokračovatele. Exprezidenta si totiž mnoho Brazilců spojuje s ekonomickým pokrokem a klesající sociální nerovností. Další voliči si ale jeho stranu spojují s rozsáhlou korupcí a hospodářskou recesí.

„Vadný“ elektronický volební systém

Jair Bolsonaro po zveřejnění částečných výsledků prohlásil, že by si úřad zajistil už v prvním kole nebýt vadných elektronických volebních systémů. Kandidát ale neupřesnil, v čem chyby spočívaly. Brazilská volební komise žádné větší problémy nezaznamenala.

Bývalý brazilský prezident Lula da Silva je nevinný, rozhodl soud v jeho kauze bránění výkonu spravedlnosti

Číst článek

Bolsonarovi příznivci pak před jejím sídlem v hlavním městě Brasilia skandovali „podvod“. Shromáždili se i před domem svého kandidáta v Sao Paulu. Odsud vyprovodili štáb televize Globo, která podle nich v kampani byla proti Bolsonarovi. Ten neplánuje výsledek voleb napadnout, protože jeho příznivci prý zůstávají mobilizovaní.

To Fernando Haddad druhé kolo označil za zlatou příležitost. Vyzval Brazilce, aby se za ním sjednotili s tím, že ústava z roku 1988, která založila brazilskou demokracii, je v ohrožení. Haddad už proto jednal se třemi kandidáty vyřazenými v prvním kole.

Vzhledem k vysokému zisku v prvním kole má Bolsonaro třeba podle agentury AFP velké šance i v tom druhém, přestože Haddadovy vyhlídky rovněž nejsou beznadějné. Naději na vítězství mu přisuzovalo i několik posledních průzkumů.

Kampaň byla už teď polarizovaná a rozdělení brazilské společnosti se podle agentury Reuters nejspíš ještě bude prohlubovat.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme