Brazílie prožívá nejsilnější protivládní protesty za posledních 20 let

Neklid v ulicích brazilských měst trvá už skoro dva týdny. Statisíce lidí v desítkách měst demonstrují proti nařízením z pera brazilské vlády, policejnímu násilí i proti plýtvání veřejnými penězi. Všechno začalo protesty proti zvyšování cen veřejných služeb. Pak ale demonstrace přerostly v největší protesty v zemi za posledních 20 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Brazílii | Foto: Reuters

Brazilce se snažila v televizním projevu uklidnit prezidentka Dilma Rouseffová, která vyzvala protestující ke klidu. Odsoudila vandalismus a násilnosti, kterých se dopouští část demonstrantů.

Ruseffová také vyvracela, že by se chystaný fotbalový šapmionát financoval z peněz daňových poplatníků. Její vystoupení bylo ale celkově poměrně nekonkrétní a podle jednoho bleskového průzkumu v brazilských médiích lidé nevěří, že by mohlo mít nějaký konkrétní dopad.

Násilnosti při demonstracích si doposud vyžádaly dva lidské životy a desítky lidí utrpěly zranění. Brazilci ale chtějí nadále demonstrovat i během víkendu. Protesty se opět dotknout desítek měst, včetně Sao Paula nebo Curitiby. Pokud se policie znovu pokusí rozehnat davy lidí slzným plynem a střelbou gumovými projektily, dá se očekat, že zraněných přibude.

Ve znamení tvrdých policejních zákroků proti demonstrantům se nesly hlavně čtvrteční protesty. Od té doby se situace zklidnila jen částečně, napětí se přelévá po celé zemi. Zatímco ve čtvrtek hlásilo nejnásilnější střety demonstrantů s policií Sao Paulo a hlavní město Brasília, v pátek bylo zase dusno v Curitibě.

Na tamní demonstraci byl i spisovatel a publicista František Kalenda. „Celý ten proces začal mírumilovně. Potom policie začala zcela bezdůvodně střílet mezi demonstranty slzný plyn,“ popsal Kalenda a dodal:

„Byla to docela síla, protože se z toho stal chaos a hodně to extremizovalo celou řadu lidí. Byla tam dokonce nasazena těžká kavalérie, která demonstraci nakonec definitivně rozehnala.“

Tea Turková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme