Brazílie bude očkovat Sputnikem V a Covaxinem, s podmínkami schválila jejich dovoz

Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa se vyslovil pro schválení dovozu ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a indické Covaxin, ale s podmínkami, napsala agentura Reuters. V minulých měsících naopak úřad žádosti o dovoz vakcín zamítl.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sputnik V dorazí do Brazílie v červenci,“ uvedl na twitteru šéf ruského investičního fondu RDIF | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rada úřadu se vyslovila pro dovoz v poměru 4 ku 1.

Indiáni v Brazílii pluli 12 dnů do města pro vakcínu. Na cestu zpět si museli vydělat

Číst článek

V dubnu přitom Anvisa zamítl žádosti brazilských států o dovoz Sputniku V kvůli nedostatku údajů, které by garantovaly jeho bezpečnost, kvalitu a účinnost. V březnu úřad odmítl Covaxin, protože nesplňuje požadované standardy výroby.

„Sputnik V dorazí do Brazílie v červenci,“ uvedl na twitteru Kirill Dmitrijev, šéf ruského investičního fondu RDIF, který má na starosti prodej vakcíny v zahraničí.

Brazílie se podle něj stane 67. zemí, která vakcínu schválila. Techničtí zaměstnanci úřadu Anvisa však doporučili vakcínu schválit pouze za určitých podmínek, mimo jiné má být určena jen pro zdravé dospělé.

Kvůli nedostatku informací Brazílie neschválila Sputnik V. Očkuje dále Sinovacem nebo AstraZenecou

Číst článek

Brazilská vláda také podepsala v únoru dohodu na koupi 20 milionů dávek vakcíny Covaxin a její výrobce, firma Bharat Biotech, požádala o nouzové použití vakcíny v zemi na začátku března. Anvisa však na konci března rozhodla, že vakcína nesplňuje její výrobní standardy.

Tamní ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet nově nakažených nemocí covid-19 v pátek stoupl o 37 936 a počet úmrtí o 1454. Celkem tak v zemi bylo potvrzeno 16,84 milionu případů nemoci a 470 842 lidí s nemocí zemřelo. Počet denních úmrtí se výrazně snížil z vrcholu druhé vlny v polovině dubna, zůstává však vysoký.

Brazílie má 211 milionů obyvatel. Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Brazílii zatím asi 22,6 procenta obyvatel, dokončené očkování má 10,8 procenta Brazilců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme