Brazilské Sao Paulo plánuje rušit staré hroby. Chce tak uvolnit místo pro oběti nemoci covid-19

Brazilské největší město Sao Paulo se chystá vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů, a uvolnit tak místo na hřbitovech v době, kdy rychle přibývají oběti nemoci covid-19. O plánu podle listu The Washington Post informovaly pohřební služby města. Exhumace se má týkat jen hrobů, které jsou staré alespoň tři roky.

Sao Paulo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen v Sao Paulu zemřelo během epidemie přes 5000 lidí | Zdroj: Reuters

Ostatky zemřelých mají být zabaleny, označeny a dočasně přesunuty do dvanácti zásobníků, které hřbitovy dostanou k dispozici v příštích dnech. Zásobníky by podle pohřební služby mohly být převezeny do kostnice.

Čína hlásí nejvíce nakažených koronavirem za dva měsíce. V Brazílii přibylo bezmála 900 mrtvých

Číst článek

Adenilson Costa, který pracuje jako hrobník na největším městském hřbitově Vila Formosa, uvedl, že i před pandemií covidu-19 se na hřbitově exhumovalo denně okolo 40 rakví s ostatky lidí, jejichž blízcí přestali za místa platit. V posledních týdnech se tento počet ale více než zdvojnásobil.

Ve dvanáctimilionovém Sao Paulu zemřelo ke čtvrtku 5480 lidí pozitivních na koronavirus, město je tak jedním z největších ohnisek nemoci v Brazílii. Ta je ze zemí Latinské Ameriky virem nejhůře zasažená. Objevují se obavy, že se zde bude dál zvyšovat počet infikovaných mimo jiné kvůli tomu, že starosta města Bruno Covas rozhodl tento týden o částečném uvolnění protikoronavirových opatření a lidé se nahrnuli do obchodních center a do hromadné dopravy.

Podle předpovědí odborníků by nákaza mohla v Brazílii vrcholit v srpnu. V souvislosti s koronavirem zatím v zemi zemřelo téměř 42 000 lidí a bylo zaregistrováno přes 800 000 nakažených. Více potvrzených případů mají na světě jen Spojené státy, kde se koronavirem nakazilo přes dva miliony lidí. Brazílie také eviduje druhý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 na světě.

Michael Ryan, představitel Světové zdravotnické organizace, v pátek uvedl, že situace v Brazílii je „znepokojivá“. Zároveň ale dodal, že vzhledem k tomu, že ve většině brazilských regionů nedochází k úplnému zaplnění jednotek intenzivní péče, se brazilský zdravotní systém zatím s náporem nemocných vyrovnává, i tak ale potřebuje podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme