Brazílie si připomíná prezidenta Kubitscheka. České jméno je pořád výhodou, říká potomek

Brazílie vzpomíná na jednoho ze svých největších prezidentů - Juscelina Kubitscheka. Narodil se právě 12. září před 114 lety. Jméno měl po pradědovi, který do Jižní Ameriky přišel pravděpodobně z Třeboňska a byl úspěšným truhlářem. Po jeho původu i po větvích své rodiny v Česku pátrají i dnešní brazilští Kubitschekové. Pomoct by jim v tom chtělo i tuzemské muzeum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portrét Juscelina Kubitscheka | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic

Imigrant, truhlář Kubitschek je v brazilských záznamech uvedený jako João Nepomucsky Kubitschek. Jedním z jeho potomků je i pan Cássio Kubitschek de Araújo. Pochází z jiného rodinného kolene než bývalý prezident. I v jeho větvi jsou ale významní lidé - básník, senátor nebo průkopník stenografie v Brazílii.

Magie českého příjmení je přesto v Brazílii spojená především právě s prezidentem Juscelinem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jméno českého původu Kubitschek se v Brazílii těší velké úctě, a to díky oblíbenému prezidentovi. S jeho nositeli mluvil zpravodaj David Koubek

„Byl to člověk, který v brazilské politice vynikl - svou čestností, skromností, podnikatelským duchem. Je to odkaz, který i já chci nechat svým potomkům. A zdá se, že zvyk uchovat jméno pokračuje - všichni mají syny, vnuky jménem Kubitschek,“ popsal Cássio Kubitschek de Araújo.

Dokonce se prý sám tchán přimlouval za to, aby na úkor jeho rodinného jména ponechali potomkům právě to českého původu. V Brazílii se tak rodí spousta Kubitscheků, kteří si tohle na brazilské poměry ojedinělé příjmení drží, přestože by ho podle běžně zažitých pravidel přebírání jmen po matce a otci měli ztratit.

Nese ho i syn Cássio Kubitschek Medeira de Araújo. Zajímá se o historii i rodokmeny a díky známému jménu má právě českou větev prozkoumanou nejvíc.

„Kdo ví, jestli náhodou někdy v Česku nenajdu nějakého příbuzného. Vlastně bychom měli společného příbuzného, který se narodil před celými 200 lety. To bych chtěl strašně moc,“ řekl.

Výhody v hotelech i na letišti

Jedním z mála, který zdědil své příjmení přímo po takzvané mužské linii, je Pedro Diniz Kubitschek, šestá generace tohoto jména v Brazílii.

„Všude, kde se objevím, se mě hned ptají: ‚Co máš společného s Juscelinem?‘ Trošičku vždycky musím vysvětlovat, zjednodušeně říkám, že to je bratranec ze čtvrtého kolena. Ale i tak mi říkají: ‚To je prezidentův vnuk.‘ A často díky tomu máme třeba v hotelu nebo na letišti speciální péči,“ popsal s úsměvem.

Dodal, že je to ale zároveň zodpovědnost. S takovým „cejchem" se prý musí chovat způsobně, dbát o dobrou značku. I Pedro Diniz by se rád o českém kořínku své rodiny dozvěděl víc. K pátrání po původu truhláře Jana Nepomuka poskytl i svou DNA.

Brazilci se dodnes přou, jak zemřel prezident s českými kořeny Kubitschek

Číst článek

„Už jsem jednou v Praze byl, ale to bylo jen na chvíli, když jsem vandroval po Evropě. Rád bych někdy do Česka na déle, poznal toho víc, místa, muzeum vystěhovalectví,“ řekl.

Právě v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v severočeském Náhlově si tento týden díky prezidentovu výročí budou Kubitscheky připomínat. A rádi by pomohli i genetickému pátrání po českém předkovi brazilského velikána.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme