‚Napadat čest soudců je protidemokratický akt.‘ Spor justice s brazilským prezidentem se vyostřuje

Povzbuzování lidí k neuposlechnutí rozhodnutí soudu je „protidemokratickým aktem", uvedl ve středu předseda brazilského nejvyššího soudu Luiz Fux v reakci na úterní projev prezidenta Jaira Bolsonara. Podle Fuxe jsou podobná prohlášení útokem na demokracii a zločinem, kterým by se měl zabývat Kongres.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Krajně pravicový prezident, jehož preference strmě klesají, na setkání svých příznivců při oslavách Dne nezávislosti opakovaně kritizoval nejvyšší soud a elektronické hlasování ve volbách označil za frašku, píše agentura AFP.

Brazilský prezident se snaží omezit mazání příspěvků na sítích. Provozovatelé to musí řádně vysvětlit

Číst článek

„Nejvyšší soud nebude tolerovat ohrožení autority svých rozhodnutí, útoky na svou nezávislost ani výhrůžky,“ řekl Fux během zasedání soudu. „Napadat čest soudců, nabádat lid k nenávistným projevům proti nejvyššímu soudu a vyzývat k nerespektování soudních rozhodnutí je protidemokratický akt. Každý ví, že kdo něco takového dělá, tak nepodporuje demokracii, ale politiku chaosu,“ uvedl předseda.

Prezidentova obliba klesá

Prezident Bolsonaro v úterý také oznámil, že zamítne žádost soudce Alexandra de Moraese, který chtěl prezidenta vyšetřovat pro šíření dezinformací. Vztahy prezidenta a justice jsou napjaté již několik měsíců.

Příští rok na podzim se v Brazílii konají prezidentské volby a podle nynějších průzkumů by v nich mohl Bolsonaro prohrát s levicovým exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva.

Bolsonarovi oponenti tvrdí, že se podobně jako bývalý americký prezident Donald Trump snaží zpochybnit legitimitu volebního systému své země pro případ, že ve volbách prohraje.

Elektronické hlasování

Brazílie má zcela elektronický systém voleb, od roku 1996 voliči nevhazují do uren papírové lístky, ale na malé obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta nebo strany. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie uchazeče o danou funkci.

Po skončení hlasování každá elektronická „urna“ vytiskne papírovou kopii výsledků pro případnou kontrolu. Podle volebního soudu je systém zcela bezpečný, není napojený na internet a je pravidelně kontrolován proti případnému napadení hackery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme