Brazílie ukončila nouzový stav kvůli viru zika. Počet případů poklesl o 95 procent

Po 18 měsících Brazílie ukončila celonárodní nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii viru zika a silnému nárůstu počtu případů souvisejících vývojových vad mozku kojenců. Oznámilo to ve čtvrtek brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní zbraní brazilských vojáků byly informace. Rozdávali letáky s informacemi, jak se zbavit komárů-přenašečů zika

Hlavní zbraní brazilských vojáků byly informace. Rozdávali letáky s informacemi, jak se zbavit komárů-přenašečů zika | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo uvedlo, že od ledna do poloviny dubna bylo zaznamenáno 7911 nových případů nákazy virem zika, který přenáší bodnutím komáři druhu Aedes aegypti. Ve stejném období předchozího roku to bylo přes 170 000 případů. Oproti minulému roku tak byl zaznamenán pokles o 95 procent.

Zika už nepředstavuje celosvětovou hrozbu, boj s virem ale pokračuje

Číst článek

Také počet případů život ohrožující mozkové vývojové poruchy, mikrocefalie, u kojenců po nákaze matky virem zika klesl na minimum.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno právě v Brazílii, celkově byly hlášeny defekty mikrocefalie u novorozeňat ve zhruba 30 zemích světa. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme