Zvláštnosti brazilských voleb: stovky kandidátů uvádí jinou barvu pleti než před těmi minulými

Kandidát na guvernéra brazilského státu Bahia Antonio Carlos Magalhaes vyvolal pozdvižení svým prohlášením, že je míšenec. Brazílii čekají 2. října volby a všichni kandidáti musí uvést, k jaké barvě pleti se hlásí, zda se považují za černochy, míšence, bělochy, původní obyvatele (označované též indiáni) či Asiaty (oficiálně „žluté barvy pleti“). Podle deníku El País od předchozích voleb změnily v prohlášení barvu pleti stovky kandidátů.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro

V prezidentských volbách se proti sobě postaví krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro (na fotografii) a levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Bahia má ze států brazilské federace největší podíl černošských obyvatel, žije v ní i velký podíl míšenců. Lidé proto na sociálních sítích Magalhaesovu proměnu přičítali opalování v soláriu, jehož cílem podle nich bylo vypadat tmavší, což by mu mohlo získat více hlasů. Informoval o tom deník El País.

Měsíc do prezidentských voleb v Brazílii. Uráží nás, protože jsme ženy, říká novinářka o Bolsonarovi

Číst článek

„Považuji se za míšence. Můžete mě postavit vedle bělocha a uvidíte ten rozdíl. Černoch, ne, to nejsem,“ odpověděl Magalhaes redaktorce v místní televizi, když reagoval na kritiky ze sociálních sítí, že „evidentně ztmavl“.

Deník El País napsal, že v televizním studiu vypadal „opálenější“. Magalhaes se za míšence prohlásil už před místními volbami v roce 2016, nyní ale vyvolal větší pozornost, protože kandiduje na guvernéra.

V Brazílii musí od roku 2016 všichni kandidáti do místních voleb vyplňovat prohlášení, v němž zaškrtnou, zda se považují za černochy, míšence, bělochy, původní obyvatele (označované též indiáni) či Asiaty (oficiálně „žluté barvy pleti“).

Asi 56 % z 217 milionů obyvatel se podle deníku El País nyní v Brazílii označuje za mestice nebo černochy. 

42 tmavších a 29 světlejších politiků

Biden a Bolsonaro budou spolupracovat na prevenci odlesňování Amazonie

Číst článek

Španělský deník také informoval, že od předchozích voleb uvedly v prohlášení jinou barvu pleti stovky kandidátů. Důvodem zřejmě nebudou nová pravidla, podle nichž musí mesticové a černoši dostávat na volební kampaň více peněz, jelikož změny v prohlášeních o barvě pleti šly oběma směry.

Podle deníku El País 42 poslanců či senátorů, kteří se dříve prohlašovali za bělochy, nyní uvedlo tmavší barvu pleti, a 29 naopak světlejší.

Brazilci budou v neděli 2. října volit prezidenta, poslance dolní komory parlamentu, třetinu horní komory parlamentu a členy regionálních zákonodárných sborů. Pokud žádný z kandidátů na prezidenta nezíská přes 50 procent hlasů, bude se druhé kolo konat 30. října. V něm se pak už téměř jistě utká jen současný krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro a levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme