Bývalý brazilský prezident Lula da Silva nesmí znovu kandidovat. Odpykává si trest za korupci

Brazilský politik Lula da Silva nesmí kandidovat na prezidenta, rozhodl o tom ve většinovém hlasování tamní nejvyšší volební soud. Dvaasedmdesátiletá někdejší hlava státu si totiž odpykává dvanáctiletý trest vězení za korupci. Lula se chtěl ve volbách prosadit jako kandidát levicové Strany pracujících.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Brazílie Lula da Silva | Foto: Andre Penner | Zdroj: ČTK/AP

Kampaň vedl Lula s pomocí internetových videí a strana mu už dokonce nechala vytvořit televizní spoty. Na výměnu kandidátů mají politické strany ještě víc než dva týdny. 

Brazilská Strana pracujících tak podle agentury Reuters do voleb pošle Fernanda Haddada, bývalého starostu Sao Paula, bývalého ministra školství a Lulova kandidáta na viceprezidenta.

Lula měl být ve volbách, které proběhnou 7. října, největším favoritem. Podle nejnovějších průzkumů mu chtělo svůj hlas do volebních uren vhodit až 40 % voličů. Na druhém místě se podle průzkumů drží pravicový kandidát Jair Bolsonaro.

Reuters připomíná, že to byl právě Lula, kdo v prezidentské funkci (2003-2010) prosadil zákaz kandidatury pro odsouzené.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme