Brazílie volí nového prezidenta, ale i parlament

Brazílie má dnes velký volební den. Tamní voliči totiž jdou povinně k volbám. Vybírat budou nové guvernéry, poslance, senátory, ale hlavně prezidenta. Velké drama to ale nebude: Všechny volební průzkumy ukazují, že novou hlavou dvousetmilionové jihoamerické velmoci se stane Dilma Rousseff. Svezla se totiž na obrovské vlně popularity současného prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, který ji osobně vybral jako kandidátku své Dělnické strany. Hvězdou dnešních voleb v Brazílii je tak člověk, který v nich vůbec nekandiduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Luiz Inácio Lula da Silva a kandidátka Dilma Rouseff | Zdroj: ČTK

Současný prezident, pětašedesátiletý Luiz Inácio Lula da Silva je v posledních týdnech doslova všude. Člověk by skoro řekl, že spasitel už není jen Kristus na kopci Riem, ale také tento bodrý vousatý medvěd z prezidentského paláce Planalto.

Pro mnohé chudé Brazilce, kterých je určitě milionů, je jeho příběh přímo příkladný: Z chudáka prezidentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Lula superstar - Brazilské volby.mp3

Matka byla negramotná, otec alkoholik. Luiz ve čtvrté třídě utíkal ze školy, aby pomáhal rodině. Čistil boty a prodával na ulici. Stal se odborovým předákem. Kvůli stávkám ale putuje za mříže. Čtyřikrát kandiduje na prezidenta. Dvakrát se jím stává. Americký prezident Obama ho familiárně oslovuje ‚hej chlape‘.

Lula se i díky tomu těší obrovské popularitě, hlavně mezi chudými. Vděčí za to obrovskému rozmachu své tropické země, který tak trochu zdědil. A díky sociálním programům se 20 milionů Brazilců vyškrábalo z toho nejhoršího, statisticky už nežijí pod hranicí chudoby.

Některé důležité reformy ale zbudou na Lulova nástupce. Největší šance má Dilma Rouseff z Lulovy Dělnické strany - kariérní úřednice, kterou doposud nikdy nikam nezvolili. Jejím nejvážnějším protikandidátem je naopak politický harcovník, sociální demokrat José Serra.

Oba dva toho mají dost společného. Oba mají inspirativní životní příběhy. Ani jeden nemá velké charisma a neumí rozvášnit dav. A spojuje je vlastně i program. Nejspíš budou kormidlovat rozjetou brazilskou loď dál podobným směrem - lehce nalevo. Investoři se proto nemusejí moc bát.

Kdo bude tím kormidelníkem, má rozhodovat 135 milionů brazilských voličů, ale ve skutečnosti to za ně udělal současný prezident. Jeho ‚schovanka‘ Dilma Rouseff se stane prezidentkou buď dnes, nebo za čtyři týdny v druhém kolem.

David Koubek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme