Brazílie vyráží do boje proti komárům. Kvůli nárůstu případů horečky dengue a zika

Brazilský spolkový stát Pernambuco a jeho 1,5milionové hlavní město Recife vyhlásily stav nouze kvůli komárům. Důvodem je obrovský nárůst nemocí dengue, chikungunya a horečky zika. Ta způsobuje kromě horečnatých onemocnění také vývojové postižení u novorozenců. Proti komárům se ale bude bojovat i v dalších oblastech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tygrovaný je jedním z přenašečů horečky Chikungunya

Komár tygrovaný je jedním z přenašečů horečky Chikungunya | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo, James Gathany, CDC

Do tažení proti nebezpečnému hmyzu se zapojily i místní sdělovací prostředky. Osvětových klipů se v rozhlase a televizi v posledních dnech vyrojilo jako komárů z jednoho kbelíku s dešťovou vodou.

Mimo jiné právě k vylévání jakékoliv stojaté vody nabádají nejen naučné šoty, ale také hlídky, které už začaly obcházet domy na mnoha místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli obrovskému nárůstu případů nemoci dengue a horečky zika vyráží Brazílie do boje proti komárům. Více od zpravodaje ČRo Davida Koubka

Jak oznámil ministr zdravotnictví Marcelo Castro, pomůže i chemie - proti larvám larvicid a vylíhlí komáři se budou vykuřovat: "Máme tu problém obrovských rozměrů. A nejsou to jen čísla, jsou to lidské bytosti," varoval ministr.

Třeba nemoci dengue zaznamenali letos ve státě Pernambuco skoro 20krát víc než loni. Ještě víc znepokojuje virus zika. Vědci potvrdili spojitost mezi nákazou těhotných žen a mikrocefalií novorozenců.

Při tomto onemocnění se nemůže vyvinout naplno mozek, a to může vést k poškození zraku, motoriky nebo k celkové mentální retardaci. Loni lékaři diagnostikovali v celé zemi 150 případů, letos 1250.

Ne ve všech případech je potvrzené spojení postižení s předchozím nakažením matky virem zika. Dřív ale tento virus v Brazílii vůbec nebyl. A jediná možnost teď je bojovat proti přenašeči - tedy komárům.

Federální vládě ovšem docházejí peníze v rozpočtu, prezidentka dokonce musela odvolat i zahraniční návštěvy. Ovšem ministr zdravotnictví Castro uklidňuje: „Vláda má své priority. Pro boj proti těmto nemocem nebudou chybět peníze."

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme