‚Neexistence důkazů.‘ Brazilská policie odložila podezření, že tři Češi v zemi prali špinavé peníze

Brazilská policie zbavila podezření z praní špinavých peněz ostravského podnikatele Oldřicha Lahodu, jeho obchodního partnera Radomíra Čespivu a dalšího občana České republiky. Vyplývá to z dokumentů, které serveru iROZHLAS.cz poskytla Lahodova advokátka Magdaléna Poncza.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský policista (ilustrační foto) | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

„Dne 11. 3. 2019 brazilská federální policie, Regionální inspektorát Rio Grande do Sul, komisař federální policie Eduardo Dalmolin Bollis rozhodl o skončení vyšetřování mého klienta, a to z důvodu neexistence důkazů o spáchání předmětné trestné činnosti,“ informovala server iROZHLAS.cz Poncza. Z dokumentů vyplývá, že podezření byli zbaveni i zbývající dva Češi.

Praní špinavých peněz a podezřelé transakce. Brazilská policie obvinila Lahodu a další dva Čechy

Číst článek

Policejní rozhodnutí je podle advokátky definitivní a žádný orgán již nemůže vyšetřování obnovit.

Trojice Čechů byla zadržena 5. října 2017 v brazilském městě Porto Alegre, informovalo tehdy české ministerstvo zahraničí. Důvodem měly být podle brazilského serveru Gauchazh podezřelé finanční transakce a podezření z praní špinavých peněz související s obchody s drahými kameny a nemovitostmi.

Vyšetřování trvalo asi rok a půl. Po tuto dobu nemusel být Lahoda v Brazílii. „Po jeho zadržení byl po týdnu propuštěn a byl mu vrácen cestovní pas, takže po dobu vyšetřování pobýval jak v České republice, tak v Brazílii,“ doplnila Poncza.

Vzhledem k tomu, že Lahoda má v Brazílii „podnikatelské aktivity související s investováním do nemovitostí“ a do země pravidelně cestuje, byl podle své právničky vyšetřovatelům po celou dobu k dispozici.

Rozhodnutí o ukončení vyšetřování | Zdroj: Brazilská policie

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme