Brazílie zakročila proti drogovým gangům v Riu, dva zločinci během zásahu zemřeli

Brazilské ozbrojené složky v sobotu uskutečnily rozsáhlý zásah ve čtyřech chudinských čtvrtích Ria de Janeiro. Operace, které se zúčastnilo asi pět tisíc policistů a vojáků, cílila na ozbrojené drogové gangy.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah brazilských ozbrojených složek proti drogovým gangům | Zdroj: ČTK

Ozbrojené gangy ovládají místní chudinské čtvrti a válka mezi nimi stojí za nárůstem násilí v tomto druhém největším brazilském městě.

„Oblast ovládá strach, lidé se bojí vycházet z domů a nechodí do práce," prohlásil v sobotu podle agentury AFP jeden z místních obyvatel. Ve městě bylo v první půli roku zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009 – včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce. Od začátku roku bylo zabito 93 policistů.

Při dnešním zásahu na severu a západě Ria de Janeiro bylo zatčeno čtyřicet lidí. „Dva zločinci při střetech zemřeli,“ uvedl šéf policie. Do akce bylo nasazeno 3600 vojáků a přes 1300 policistů a také vrtulníky.

Dnešní zásah je součástí větší operace nazvané Bezpečnost a mír, která by měla v Riu de Janeiro trvat až do konce příštího roku. Dekret opravňující k nasazení ozbrojených složek ve městě před týdnem podepsal brazilský prezident Michel Temer. Do boje s organizovaným zločinem tam má být nasazeno na deset tisíc mužů včetně 8500 vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme