Brazílie zesiluje boj proti viru zika, chce zničit líhně komárů

Brazilská vláda zahájila velkou operaci, která má za cíl omezit šíření komárů přenášejících virus zika. Oznámila to brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Proti viru zatím neexistuje žádná vakcína. Onemocnění se projevuje jako běžná horečka, vážné nebezpečí ale představuje pro nenarozené děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová | Zdroj: Reuters

Brazilská prezidentka prohlásila, že její země zatím v boji s komáry prohrává. Cílem operace, do které se má v následujících týdnech zapojit přes 200 tisíc vojáků, je pomoci obyvatelům eliminovat stojatou vodu v otevřených nádržích a kalužích, kde se komáři množí.

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvaceti států amerického kontinentu. Nebezpečná je především pro těhotné ženy. Panuje totiž podezření, že onemocnění u dětí způsobuje nedostatečný vývoj mozku.

Některé země postižené virem zika také zaznamenaly zvýšený výskyt případů vzácného Guillain-Barrého syndromu, který způsobuje obrnu svalstva.

Kromě Latinské Ameriky se už virus zika objevil také v Německu, Kanadě, Británii nebo Dánsku.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Virus zika | Foto: Český rozhlas

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme