Brazílie zrušila v Amazonii rezervaci velikou jako Čechy. Bude se tam těžit zlato

Brazilská vláda zrušila amazonskou rezervaci o rozloze 46 tisíc kilometrů čtverečních. To je téměř jako rozloha Čech. V oblasti tím umožnila těžbu zlata a dalších minerálů.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amazonský prales | Zdroj: Flickr

Devět přísně chráněných částí a oblastí obývaných domorodci podle brazilské vlády zůstane nedotčených. Těžařům se zpřístupní asi třicet procent území. Opatření kritizují ekologové i opoziční politici.

Zrušení rezervace odsoudil například senátor Randolfe Rodrigues. V rozhovoru pro brazilský deník Globo řekl, že se jedná o největší útok na Amazonii za posledních padesát let.

Vláda prezidenta Michela Temera opatření hájí s tím, že chce do země přilákat investory a podpořit vznik nových pracovních míst.

Před povolením těžby v chráněné oblasti už dříve varoval brazilský výbor Světového fondu na ochranu přírody. Opatření podle něj povede k dalšímu odlesňování, znečištění vody a vymírání ohrožených druhů.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme